Je možné, aby mimozemský život vyzeral presne ako človek?

Evolúcia už veľakrát dospela k vytvoreniu rovnakých organizmov. Funguje rovnako aj na vzdialených planétach?

UFO
Zdroj: pixabay.com

Existuje život na iných planétach? Niektorí sú skalopevne presvedčení že áno, zatiaľ čo iní majú pochybnosti, aspoň dokým sa nenájdu presvedčivé dôkazy. Momentálne totiž nevieme nič o tom, či môžu organizmy vôbec existovať na iných svetoch, nie to ešte, či tam vonku existujú inteligentné civilizácie.

Rover Perseverance momentálne pátra po stopách života na Marse, čo by mohol byť jeden z najväčších objavov v histórii ľudstva. Nájdu sa však aj iné organizácie, ktoré hľadajú aj za hranicami našej Slnečnej sústavy. Jednou z nich je projekt SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence), ktorý „načúva“ potenciálnym správam z vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt SETI pátra po rádiových signáloch, ktoré považujú za takzvané technologické stopy života. Medzi ne sa radí všetko, čo vzniklo umelo. Rádiový signál je len jednou z možných stôp. Vedci sa chcú zamerať napríklad aj na analýzu atmosféry exoplanét a hľadanie známok znečistenia priemyselnou činnosťou.

Zatiaľ sme však nenašli absolútne žiadne dôkazy o tom, že by život mimo Zeme existoval. Portál Science Focus sa preto pýta zaujímavú otázku: Je možné, že sú ľudia jedinou, možno aj domorodou rasou v našom vesmíre?

Táto otázka vychádza z toho, že sme zatiaľ neobjavili žiadne známky života, no má aj druhú, oveľa zaujímavejšiu časť: Ak by existoval život mimo Zeme, vyzeral by rovnako, ako my? Stephen J. Gould bol evolučným biológom, ktorý túto myšlienku vysmial. Gould tvrdí, že ak by sme mohli „pretočiť hodiny“ a vrátiť čas do doby, kedy sa život na našej planéte vyvíjal, existovala by mizivá šanca, že by sa ľudia opäť vyvinuli tak, ako teraz.

Evolúcia: Náhoda, či riadený proces?

Podľa jeho teórie je evolúcia poháňaná náhodnou sadou genetických mutácií. Na ne vplývajú rovnako náhodné prírodné udalosti. Medzi ne sa ráta napríklad aj masové vyhynutie všetkého života na planéte. Faktorov, ktoré môžu ovplyvniť evolúciu je takmer nekonečné množstvo a je veľmi nepravdepodobné, že by sa dve sady faktorov opakovali.

Jeho názor ale nezdieľa každý. Podľa iného uhla pohľadu existuje niečo, ako konvergentná evolúcia. To znamená, že náhodné javy existujú v akomsi priemere a tak evolúcia vytvára podobné organizmy. Príklad takejto evolúcie môžete nájsť aj u nás, na Zemi. Schopnosť letu má množstvo rozličných organizmov – vtáky, netopiere, hmyz, alebo dinosaury. Oči sú ďalším dominantným prvkom a má ich nespočetné množstvo živočíšnych druhov.

Otázka, či by sme mohli niekedy nájsť „vesmírnych ľudí“ ktorí sú rovnakí ako Homo Sapiens, stále visí vo vzduchu. Profesor Simon Conway Morris, z univerzity v Cambridgi ale tvrdí, že šanca na vývin organizmu, ktorý by bol podobný človeku, je vysoká. Svoje tvrdenie opiera práve o konvergentnú evolúciu. Príroda už veľakrát vytvorila podobné veci, a tak je možné, že aj na inej planéte sa môžu nachádzať nejaká ľuďom podobná civilizácia.

„Dá sa povedať s primeranou istotou, že pravdepodobnosť, že sa vyvinie niečo podobné ako u človeka, je naozaj dosť vysoká. A vzhľadom na počet potenciálnych planét, o ktorých si teraz myslíme, že existujú, aj keď kocky prídu správnym smerom každý 1 zo 100 hodov, stále to vedie k veľmi veľkému množstvu inteligencií roztrúsených okolo, ktoré pravdepodobne buďte nám podobní.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre