Ako by svet vyzeral, ak by bola rýchlosť svetla oveľa nižšia?

Ukazuje sa, že vnímanie našej reality by bolo úplne odlišné.

rychlost svetla vo vakuu
Zdroj: unsplash.com (Mathew Schwartz)

Rýchlosť svetla vo vákuu je približne 300-tisíc kilometrov za sekundu a ide o najvyššiu rýchlosť akou môže niečo cestovať. Čo by sa ale stalo, ak by bol tento kozmický limit výrazne nižší?

Teoretickí fyzici dospeli k názoru, že ak by ľudia dokázali cestovať 99% rýchlosti svetla, začali by sa diať naozaj zvláštne veci. Tie vysvetľoval Albert Einstein vo svojej teórii relativity. Einstein popísal, ako rýchlosť ovplyvňuje hmotu, čas a priestor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by sme cestovali takmer rýchlosťou svetla, čas by sa spomalil a začali by sme objekty vnímať ako kratšie, keď by sme popri nich preleteli. Zároveň by sme začali vnímať dopplerov efekt. To isté by sa stalo, ak by bola rýchlosť svetla nižšia, píše portál Live Science.

Zaujímavosťou je, že ak by sa rýchlosť svetla znížila o naozaj veľkú hodnotu, začali by sme si v našom každodennom svete všímať javy špeciálnej teórie relativity. Inými slovami povedané, zmenila by sa farebná škála, čas, vzdialenosti a jas.

Zmena farieb je spôsobená javom, ktorý sa označuje ako relativistický dopplerov efekt. Svetlo totiž nefunguje len ako častica, ale správa sa aj ako vlna. Tieto vlny sú charakterizované vlnovou dĺžkou, ktorá sa delí na frekvencie. Svetlo, ktoré vidíme je len škála určitých frekvencií, ktoré dokáže naše ľudské oko vnímať.

Dopplerov effekt vzniká, keď sa približujeme, alebo vzďaľujeme od určitého objektu. Ak sa približujeme, vlny sa posúvajú k vyšším frekvenciám a ak sa vzďaľujeme, posúvajú sa do nižších frekvencií. Objekt, ktorý sa ku vám blíži má modrejší odtieň a objekt, ktorý sa od vás vzďaľuje zas červenší.

Ďalším výrazným efektom je časová dilatácia. Čím bližšie sa objekt dostane k rýchlosti svetla, tým preňho čas plynie pomalšie. Ak by sa teda rýchlosť svetla spomalila, starli by sme pomalšie. Zároveň by ste videli objekty okolo seba, ako menia svoj tvar.

„Ak oproti vám ide bicykel, svetlo z prednej časti cestuje menšiu vzdialenosť, ako svetlo zo zadnej časti bicykla. Ak by ste cestovali rýchlosťou svetla, mohlo by sa vám zdať, že bicykel vyzerá dlhšie, než naozaj je. Môžu za to dva efekty – kontrakcia dĺžky a efekt runtime,“ vysvetľuje Gerd Kortemeyer, zo švajčiarskej univerzity.

Vyskúšajte si všetky zmeny „v praxi“

Opísať čo by sa dialo, ak by sa spomalila rýchlosť svetla, je naozaj náročné. Ak vás však táto téma zaujíma, Kortemeyer vytvoril náučnú hru s názvom A Slower Speed of Light.

V nej zbierate orby a za každý sa rýchlosť svetla spomalí. V praxi tak môžete vidieť, ako by asi vyzeralo naše vnímanie, ak by sa rýchlosť svetla spomalila, alebo ak by sme našli spôsob, ako sa k rýchlosti svetla priblížiť. Hru si môžete stiahnuť tu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre