SpravodajstvoVeda a výskum

Ako ovplyvňuje dilatácia času starnutie počas vysokorýchlostného cestovania do vesmíru?

Einstein vo svojich teóriách relativity uvádza, že rýchlosť, rovnako ako gravitácia, majú vplyv na plynutie vášho času.

Časová dilatácia je koncept objavujúci sa v mnohých vedecko-fantastických námetoch, napríklad Enderovej hre, či filme Christophera Nolana, Interstellar. V prvom snímku jedna z postáv zostarne o 8 rokov, zatiaľ čo na Zemi ubehlo 50 a v Interstellar jestvuje planéta, kde je jedna hodina rovnako dlhá ako 7 rokov na našej planéte.

Znie to ako rozprávka, no tento fenomén bol už dávno predpokladaný Einsteinom v jeho špeciálnej teórií relativity. Tá nás učí, že pohyb naprieč vesmírom zapríčiňuje zmeny v plynutí času.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Čím rýchlejšie sa pohybujete tromi dimenziami, ktoré reprezentujú priestor, tým pomalšie prechádzate štvrtou, reprezentujúcu čas, relatívne k inému objektu,“ uvádza teória.

K pochopeniu základov slúži takzvaný „paradox dvojčiat.“ Jedno dvojča sa nachádza na Zemi, zatiaľ čo to druhé precestuje naprieč vesmírom vo veľmi rýchlej rakete. Keď sa druhé dvojča vráti späť, zistí že je mladší ako dvojča, ktoré zostalo na Zemi. Hodinky toho, kto je v pohybe tikajú „pomalšie“ ako hodinky toho, kto stojí na mieste. Ak by sa vám podarilo cestovať rýchlosťou, blížiacou sa rýchlosti svetla, výsledky by boli výraznejšie.

Relativita v praxi

Paradox dvojčiat je však stále len hypotézou, zakladajúcou sa na overenom jave. Časová dilatácia je skutočná. V roku 1971 uskutočnili dvaja páni, Hafele a Keating experimenty, ktoré ju potvrdili. Uložili dve atómové hodiny na dve lietadlá letiace opačným smerom a relatívny pohyb oboch prostriedkov zapríčinil rozdiely medzi hodinami. Taktiež bolo potvrdené že rýchlo sa pohybujúce častice Miónu sa rozkladajú dlhšie.

Vo filme Interstellar bola znázornená časová dilatácia ako výsledok gravitačného vplyvu. V blízkosti čiernej diery, s gravitáciou tak silnou, že neunikne ani len svetlo, sa čas na planéte v porovnaní s tým pozemským drasticky spomalil.

Tento efekt je taktiež reálny a dočítať sa o ňom môžeme vo všeobecnej teórii relativity. Podľa nej je gravitácia schopná ohýbať časopriestor a tým pádom aj čas samotný. Čím bližšie sú hodinky pri zdroji gravitácie, tým pomalšie tikajú.

Na to, aby sme mohli pozorovať efekt časovej dilatácie nemusíme cestovať k čiernym dieram, alebo pozerať vedecko-fantastické filmy. Pre satelity na obežnej dráhe Zeme je to úplne bežný jav. Výskumníci vypočítali, že za deň vznikne medzi hodinami na povrchu a vo vesmíre odchýlka 45 mikrosekúnd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close