Ako by mohli vyzerať prvé základne na Marse? Tu je niekoľko zaujímavých konceptov

Už aj architekti sa zamýšľajú nad ubytovaním červenej planéty.

Mesto na Marse
Zdroj: Bjarke Ingels Group

Na začiatku roka pristál na povrchu Marsu rover Perseverance, ktorý bude pátrať po stopách života na planéte. O pár dní by mala odštartovať historická misia drona Ingenuity, ktorá sa pokúsi o prvý let na červenej planéte. Vesmírne agentúry sa zameriavajú na Mars a pomaly plánujú túto planétu navštíviť.

Povrch Marsu skúmame už viac ako 50 rokov, od prvého pristátia sondy v roku 1971. Odvtedy každá misia priniesla nové poznatky, či už o zložení pôdy, alebo o prostredí cudzej planéty. S pomocou 3D tlačiarní, automatických systémov a technológií už aj architekti rozmýšľajú o tom, ako by mohol život na Marse vyzerať, píše portál Archdaily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokonca aj americká vesmírna agentúra, NASA, vyhlasuje súťaže, ako napríklad 3D Printed Habitat Challenge, ktorých cieľom je predviesť čo najlepší model ubytovania pre astronautov, na základe 3D tlačiarenskej technológie. Tu je niekoľko zaujímavých návrhov.

Inflatable Modular Habitat

Ubytovanie na Marse
Zdroj: INFLATABLE MODULAR HABITAT / Team GAMMA

Ide o projekt spoločnosti Team Gamma, s ktorým vyhrali druhé miesto v súťaži NASA 3D Printed Habitat Challenge. Ide o dizajn, ktorý pracuje so systémom, ktorý z regolitu vytvorí ochrannú vrstvu okolo nafukovacieho modulu. Ide o návrh, ktorý ponúka možnosť voľného dizajnu s prekvapivými výsledkami. Prezentovaný bol v roku 2015.

Mars Habitat od spoločnosti LavaHive

Ubytovanie na Marse
Zdroj: MARS HABITAT / LavaHive

Opäť prezentovaný v roku 2015. Je to projekt, ktorý si odniesol tretie miesto v rovnakej súťaži, ako projekt vyššie. Tento návrh je fascinujúci v tom, že používa odhodené materiály z vesmírnych rakiet a používa ich na to, aby vytvoril obydlie pre astronautov. Využíva pritom špičkovú techniku s názvom lava casting.

Mars Habitat od spoločnosti Foster & Partner

Ubytovanie na Marse
Zdroj: MARS HABITAT / Foster & Partners

Ďalší projekt s rovnakým názvom, tentoraz sa ale používa iná technika. Projekt využíva predprogramované a poloautomatické roboty. Tie by pomocou 3D tlačiarenskej techniky vytvorili robustný ubytovací modul, priamo z materiálov, ktoré sa nachádzajú na Marse. Jeden ubytovací modul by bol domovom pre 4 astronautov.

Virtual Mars City

Ubytovanie na Marse
Zdroj: THE VIRTUAL MARS CITY / KieranTimberlake

Projekt vznikal spoluprácou trojice architektov, inštitútom National Institute of Building Sciences, NASA a inštitútom Teaching and Learning Research Institute. Ich úlohou bolo vytvoriť virtuálne mesto, ktoré by dokázalo ubytovať sto ľudí. Architekti momentálne dúfajú, že dostanú financie na zostrojenie modelu v reálnej veľkosti u nás na Zemi. V prípade úspechu by sme takéto mesto mohli vidieť aj na Marse.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre