Excel návodySpravodajstvo

Zvýšte svoje šance na pohovore a naučte sa s nami pracovať s Excelom! Takto ovládnete strašidelné kontingenčné tabuľky

Excel je pre mnohých nás strašiakom, ktorý robí vrásky najme uchádzačom o zamestnanie. Dôvodom je, že čoraz viac zamestnávateľov vyžaduje prácu s týmto analytickým nástrojom na vyššej úrovni. Excel totiž už dávno nie je len softwarom na sčítanie a odpočítanie čísiel či na jednoduché filtrovanie. Dokáže toho oveľa viac. Mnoho spoločností ho využíva ako analytický nástroj, ktorý je schopný spracovať kvantá dát v priebehu niekoľkých minút. A práve preto sme si pre vás dnes pripravili krátky návod ako zvládnuť kontingenčné tabuľky ľavou zadnou. Jedná sa totiž o jednu z najviac využívaných funkcií na spracovávanie dát väčšieho množstva dát.

Ako a kedy sa používajú kontingenčné tabuľky?

Keď je reč o kontingenčných tabuľkách tak treba hneď úvode povedať, že často sú označované aj ako tzv. pivot-ky. Ich hlavnou výhodou je, že dokážu sumarizovať a organizovať rozsiahle dáta z rôznych tabuliek a databáz. Pre lepšiu predstavivosť si predstavte, že dostanete v práci zadanie, ktoré znie: Všetky objednávky, ktoré prišli do našej firmy  v priebehu toto kalendárneho roka (čo môže byť pokojne niekoľko tisíc) máte roztriediť podľa jednotlivých pobočiek, resp. predajní, ktoré sú roztrúsené po celom Slovensku ako aj podľa kategórií nákupu. Zároveň máte zistiť koľko jednotlivá pobočka zarobila na akom produkte, prípadne vyjadriť percentuálny podiel konkrétneho produktu na celkovom počte predaných produktov. Zadanie znie celkom šialenie, ale skutočnosť je úplne iná.Vďaka kontingenčným tabuľkám totiž vieme v priebehu pár minút spraviť kompletnú analýzu údajov, a to už stojí za zamyslenie či sa chvíľku nepovenovať Excelu, aby ste si osvojili nové zručnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vytvoríte kontingenčné tabuľky?

Ak ste sa rozhodli, že to idete skúsiť, tak poďte s nami do toho. Ešte pred vytvorením tabuľky je však potrebné si dať pozor na viacero vecí:

  1. Hlavička tabuľky, z ktorej chceš vytiahnuť dáta musí byť kompletne vyplnená, tzn. každý zo stĺpcov má názov
  2. Hlavička tabuľky nesmie obsahovať stĺpce s rovnakým názvom
  3. V prípade, že máš súčtový riadokpod tabuľkou, oddeľ ho od zvyšku tabuľky (stačí prázdnym riadkom). Vyhneš sa tak duplicitnému sčítaniu hodnôt.
  4. Odporúčame vytvárať kontingenčnú tabuľku na novom hárku. Ak totiž tabuľka zasiahne do vstupných dát, natrvalo ich zmaže.

Teraz sa môžeme pustiť do vytvorenia Vašej prvej kontingenčnej tabuľky.

1. Označte tabuľku, alebo čas datasetu, prípadne bunky, z ktorých si želáte vytvoriť kontingenčnú tabuľku.

ako vytvorit kontigencnu tabulku navod_1
Zdroj: learn2code.sk

2. Na karte Vložiťkliknite na možnosť Kontingenčná tabuľka

ako vytvorit kontigencnu tabulku navod_2
Zdroj: learn2code.sk

3. Potom ako sa otvorí nové dialógové okno uvidíte, z ktorých buniek bude kontingenčná tabuľka vytvorená a možnosť umiestnenia novom alebo existujúcom hárku. Stlačte OK. Voilá, práve ste vytvoril svoju prvú kontingenčnú tabuľku.

ako vytvorit kontigencnu tabulku navod_4
Zdroj: learn2code.sk

4. Na novom hárku naľavo sa Vám zobrazí prázdna tabuľka a vpravo sa nachádza nástroj kontingenčnej tabuľky.

ako vytvorit kontigencnu tabulku navod_5
Zdroj: learn2code.sk

Teraz sa vráťme k pôvodnej úlohe, ktorú sme dostali ako zadanie. K tomu nám poslúži nástroj kontingenčnej tabuľky. Skladá sa z 5 častí:

  1. Polia kontingenčnej tabuľky– sú tvorené z názvov stĺpcov zo zdrojovej tabuľky.
  2. Filter zostavy– hodnoty, podľa ktorých chceme kontingenčnú tabuľku filtrovať
  3. Menovky riadkov– hodnoty v tomto poli budú vpísané do riadkov
  4. Menovky stĺpcov – hodnoty v tomto poli budú vpísané do stĺpcov
  5. Hodnoty– hodnoty v tomto poli sú číselné, využívame pri nich rôzne matematické operácie

Excel mnohokrát dokáže zjednodušiť prácu, napríklad v prípade Textov ich automaticky vkladá do riadkov. Povedzme si však, že vložený text nám nevyhovuje. Vtedy stačí len myškou presunúť požadované pole z jednej oblasti do druhej, napr. z Menovky riadkov do Menovky stĺpcov. Polia si teda usporiadate tak, aby ste si získal čo najlepší prehľad o údajoch k analýze.

V tomto bode ste zvládli nie len vytvoriť kontingenčnú tabuľku, ale aj ju preorganizovať tak, aby analýza dát bola jednoduchšia. . Kontingenčná tabuľka Vám tak dokážu ušetriť hodiny dát manuálnej mravenčej roboty.

Článok vznikol za spolupráci s portálom  Learn2code, ktorý ponúka viacero online Excel kurzov ako pre pokročilých tak aj pre začiatočníkov. , Zároveň ak Vás Excel zaujíma viac, tak na webe Learn2code nájdete viacero návodov, kde sa naučíte pracovať napríklad s funkciami ako makrá, formátovaniea podobne. Čerešničkou kurzov je, že na konci dňa dostanete aj certifikát, ktorý sa bude vynímať v Vašom životopise medzi Vašimi zručnosťami čo určite nie je na zahodenie.

Zdroj: vlastný, Learn2code, úvodný obrázok: pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close