SpravodajstvoVeda a výskum

Zvukové prejavy nie sú najlepšou formou komunikácie: Naši predkovia používali niečo oveľa sofistikovanejšie

Vedúca teória tvrdí, že ešte pred vznikom reči po sebe naši predkovia "hundrali". Je to naozaj tak?

Komunikácia je základ, a to nielen pre ľudí, ale pre všetky živočíšne druhy na planéte. Vďaka schopnosti predať informáciu ďalej ľudstvo dokázalo nielen udržať životne dôležité vedomosti, ale aj vzdelávať mladšie generácie. Vývojom jazyka sme zároveň získali možnosť kooperácie na globálnej úrovni.

Lenže ako vznikla prvá reč? Vedúca teória v tomto obore znie, že ľudia spočiatku po sebe začali „hundrať“. Vďaka týmto jednoduchým zvukom sa naši predkovia dokázali dorozumieť na tej najzakladanejšej úrovni. Keďže hlavnou úlohou komunikácie je predať informáciu druhej osobe, vedci sa začali zamýšľať nad tým, či nie sú gestá lepšie, než zvukové prejavy, píše portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci preto zorganizovali experiment, ktorý pozostával z dvoch skupín, každej zloženej z 30 dobrovoľníkov. Ich úlohou bolo vyjadriť určitú myšlienku buď na základe gest, alebo zvukov. Rovnaký experiment následne zopakovali s 10 vidiacimi a 10 slepými dobrovoľníkmi. Výsledky výskumu poukázali na to, že skupina, používajúca gestikuláciu, komunikovala oveľa úspešnejšie ako tá, ktorá sa musela spoliehať len na zvukový prejav.

„Výsledky nášho experimentu naznačujú, že prvý druh komunikácie medzi našimi predkami mohol prebiehať prostredníctvom gestikulácie a až potom prišla nejaká forma jednoduchého jazyka,“ píše tím vo svojej štúdii.

Gestá, alebo zvukový prejav?

Lenže prečo je gestikulácia oveľa efektívnejší komunikačný nástroj ako zvuk? Vedci vo svojej práci uvádzajú, že gestá sú univerzálnejšie ako zvuk, no aj pri nich môže dôjsť k istým nedorozumeniam. Dobrovoľníci z kultúry Ni-Vanuatan nechápali až tak dobre západnú kultúru, čo s odzrkadlilo na ich gestikulácii.

„Reťaz bola austrálskym producentom komunikovaná ako činnosť, kedy vyťahoval niečo ťažké, pripevnené k reťazi. Producentom z kultúry Ni-Vanuatan bola reťaz reprezentovaná ako hod kotvy,“ vysvetľujú vedci.

Autori štúdie tvrdia, že v kognitívnych systémoch našich predkov nenastala výraznejšia zmena až do 500-tisíc rokov po tom, ako vznikol jazyk. Počítajú zároveň aj s takou možnosťou, že naši predkovia používali na komunikáciu aj gestá aj zvuk. Napríklad výkrik patrí k univerzálnym zvukovým prejavom, ktorý značí prítomnosť nebezpečenstva.

Vedci v štúdii ale prišli k zaujímavým poznatkom. O prvotnom spôsobe komunikácie našich predkov existuje len málo dôkazov, no vývoj reči a zvukovej komunikácie môže podľa niektorých štúdii negatívne ovplyvniť komunikáciu prostredníctvom gest. Niektoré dôkazy ale poukazujú na to, že pred vznikom prvej reči sa naši predkovia spoliehali viac na gestá. Išlo o gestá, ktoré sa objavili aj pri primátoch. Táto štúdia dokonca naznačuje, že malé deti a šimpanzy používajú rovnaké gestá na komunikáciu.

O tom, ako komunikovali naši predkovia toho veľa nevieme, no aj pomocou tohto experimentu môžeme získať predstavu o tom, ako proces komunikácie prebiehal. Existuje možnosť, že sa naši predkovia dokázali zložitejšie myšlienky vyjadriť pomocou gestikulácie ešte predtým, než sa objavila prvá reč.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close