Zvierací „astronauti“ ako budúcnosť vesmírneho prieskumu: Aká bude ich úloha?

Už čoskoro poputujú na Mesiac ďalší astronauti, no tentokrát by mohli mať spoločnosť.

Zvieratá vo vesmíre
Lajka, prvé zviera vo vesmíre. Zdroj: Wikipedia

V blízkej budúcnosti sa ľudia chystajú opäť navštíviť povrch Mesiaca. Tentokrát však nepôjde len o jednoduchú návštevu. Vesmírne agentúry sa pripravujú na vybudovanie potrebnej infraštruktúry, ktorá by umožnila astronautom ostať na Mesiaci dlhodobo, píše portál Science Focus.

Zároveň existuje možnosť, že sa do vesmíru, okrem ľudských astronautov, dostanú aj zvieratá, ktoré by mohli v oblasti vesmírneho prieskumu zohrať dôležitú úlohu. Zvieratá totiž môžu slúžiť ako zdroj potravy, ale aj ako spoločnosť pre Astronautov, ktorí budú na povrchu Mesiaca sami a vzdialení od akejkoľvek civilizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemôžeme sa vydať do vesmíru sami,“ vyjadril sa Cyrille Przybyla, výskumník z Francúzskeho výskumného inštitútu pre využívanie morí.

Przybyla patrí k malej skupine vedcov, ktorí veria, že budúcnosť vesmírneho prieskumu bude zahŕňať nielen odvážnych astronautov, ale aj rastliny, zvieratá a iné organizmy. Ako príklad uvádza film z roku 1972, Tichý beh. V tomto filme sa objavujú obrovské vesmírne lode so svojimi vlastnými skleníkmi. Tie slúžia na prechovávanie rastlín a zvierat v období, kedy Zem prišla o všetky svoje lesy.

Zvieratá na Mesiaci

Przybyla momentálne pracuje na projekte Lunar Hatch Programme, ktorý v sebe zahŕňa experimenty s ikrami. Vedci chcú vedieť, či sa z ikier narodia ryby aj po tom, ako boli ikry podrobené extrémnym vibráciám, spomaľovaniu a zrýchľovaniu. Vedci chceli simulovať štart rakety a pobyt vo vesmíre. Ikry boli podrobené sile 5g a následne vystavené mikrogravitácii. Ak sa im podarí prežiť, jedného dňa by ich ľudia mohli previezť na mesiac a nechať ich vyliahnuť v akváriovom systéme. Ryby môžu byť zdrojom proteínov pre astronautov na Mesiaci.

Ryby sú vhodnými živočíchmi, pretože sú relatívne malé a neprodukujú veľa oxidu uhličitého. Z tohto hľadiska by bol vhodný aj hmyz. Hmyzie farmy sú relatívne nenáročné na priestor a nepotrebujú toľko vody, ako iné živočíchy. Živočíchy, žijúce na Mesiaci ale stále predstavujú pre vedcov problém. Zvieratá potrebujú kyslík a produkujú oxid uhličitý. Zvieratá tiež produkujú exkrementy, ktorých sa musia astronauti zbaviť. Oveľa prijateľnejšou možnosťou sú rastliny.

Zatiaľ je nejasné, či budú zvieratá na Mesiaci naozaj nutnosťou. Vedci skúmajú iné možnosti obživy pre astronautov. Dôležité faktory sú, či sa im podarí nájsť iné zdroje potravy, bohaté na proteíny, alebo či nebude výhodnejšie posielať jedlo zo Zeme na Mesiac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre