TECHNOLÓGIE

Zvažujete kúpu nového procesoru? Za najnovšie kúsky od Intelu si zrejme priplatíte, poprípade ich vôbec nezoženiete

Najnovšiu generáciu procesorov od spoločnosti Intel trápi výrazné zvyšovanie cien. Môže za to hlavne neschopnosť samotného Intelu, ktorý nedokáže uspokojiť dopyt trhu. Na niektoré vybrané procesory si dokonca budete musieť počkať aj niekoľko dní, poprípade týždňov.

Zvyšovanie cien trápi najmä lacnejšie modely

Samotné zvyšovanie cien si ako prvý všimol zahraničný portál Tom’s Hardware. Nedostatok procesorov, poprípade výrazné zvýšenie cien, trápi najmä menej výkonné modely procesorov Intel 8. generácie. Drahšie a výkonnejšie modely doposiaľ až tak výrazne ovplyvnené neboli, no pomaly by sme sa na to mali začať pripravovať. So zvyšovaním cien ako prvé prišli veľkosklady, zatiaľ čo klasické maloobchody si po niekoľko dní držali stabilné ceny. Výrazný dopyt po najnovších modeloch procesorov Intel ale spôsobil rýchle minutie predom zakúpených procesorov. Maloobchody následne museli siahnuť po nových objednávkach, ktoré, samozrejme, boli už o čosi nákladnejšie. To sa časom odzrkadlilo v samotných cenách nových procesorov, poprípade v ich dostupnosti, teda, nedostupnosti.

Môže za to nedostatočne rýchla výroba

Za samotným zvyšovaním cien stojí, ako sme už spomínali vyššie, neschopnosť spoločnosti Intel. Tá nám novú 8. generáciu procesorov predstavila iba tento rok a zrejme nepočítala s tak obrovským dopytom. To sa jej stalo osudným, keďže doposiaľ nepremigrovala dostatočné množstvo svojich výrobných liniek na najnovší 14nm výrobný proces. Práve táto časť výroby trápi továrne Intelu najviac a niekoľko mesiacov ich ešte trápiť určite bude. Nové procesory Amber Lake a Whiskey Lake sú taktiež postavené na 14nm technológii a na ďalšiu, technologicky novú generáciu procesorov Cannon Lake si ešte dobrých pár mesiacov budeme musieť počkať.

Výhoda pre AMD?

Z tohto problému môže začať profitovať najväčší konkurent spoločnosti Intel, AMD. Tá sa svojou najnovšou radou procesorov dotiahla na procesory od spoločnosti Intel a pomaly ale isto sa z nich stávajú takmer rovnocenní partneri v oblasti najmodernejších technológií. Spoločnosť AMD by na základe toho mohla z dlhodobého hľadiska začať výrazne profitovať, keďže akéhosi zrýchlenia výroby najnovších procesorov od Intelu sa tak skoro nedočkáme a ich cena bude viac menej ustálená na o čosi vyššej úrovni.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Intel)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close