BezpečnosťSpravodajstvo

Zuckerberg navrhuje, ako by mal vyzerať boj s dezinformáciami z pohľadu sociálnych sietí, a zo čo by mali zodpovedať

Šírenie dezinformácií je globálnym problémom pričom mnohí za to vinia sociálne siete. Zuckerberg chce povinnosť sociálnych sietí, aby preukázali, že urobili všetko preto, aby zastavili ich šírenie.

Boj s klamlivými správami sa vedie na viacerých frontoch. Jedným z tých najvypuklejších sú však sociálne siete, kde môžu byť doslova bleskovo šírenými bez toho, aby si to všimli kompetentné osoby v krátkom čase. Rovnako treba povedať, že mnohí ľudia sú k tomuto typu správ a statusov ľahostajní, čo vedie ešte k ťažšej identifikácií šíreniu klamlivých správ.

Vo všeobecnosti panuje názor, že svoju časť zodpovednosti by mali za šírenie tohto typu správ niesť nielen ich autori, ale aj prevádzkovateľa online služieb. Tie najradikálnejšie názory dokonca hovoria, že je to výslovne v rukách prevádzkovateľov platforiem, čo sa na nich nachádza a čo nie, a preto by mali niesť za to najväčšiu časť zodpovednosti. Problém pritom nie je len lokálnym, ale celosvetovým. Napríklad v júni minulého roka Európska únia vyzvala sociálne siete k hlbšej kooperácii, aby dopomohli zastaviť šírenie dezinformácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zuckerberg chce nové pravidlá

Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, najnovšie na pôde amerických zákonodarcov predniesol návrh, aby sa zmenili pravidlá zodpovednosti online platforiem tak, aby vyžadovali zavedené systémy na odstraňovanie nezákonného obsahu. Inými slovami, aby sociálne siete a ďalšie platformy neboli zodpovedné za samotné šírenie tohto typu obsahu, ale aby niesli zodpovednosť za to, či urobili všetko preto, aby sa nešíril. Na tému upozorňuje portál thenews.com.pk.

„od platforiem by sa malo vyžadovať, aby preukázali, že majú zavedené systémy na identifikáciu a odstránenie nezákonného obsahu…“ uviedol Zuckerberg.

Argumentuje tým, že je jednoducho nereálne, aby boli online platformy zodpovedné za obsah, ktorý vytvárajú ľudia, a ktorý sa vyhne detekcii.

Platformy by mali mať systémy detekcie, ale nemali by byť trestané za to, ak niečo „prekĺzne“

Tvrdil, že online služby by nemali byť zodpovedné za to, „ak sa konkrétny obsah vyhne detekcii“, pričom uviedol, že to nie je možné pre platformy s miliardami príspevkov za deň, ale „malo by sa od nich vyžadovať zavedenie primeraných systémov“.

V rámci svojho prejavu ďalej hovoril o tom, že Kongres by mal zvážiť zodpovednosť sprostredkovateľov obsahu. Neznamená to však, že by sociálne siete, či platformy mali byť bez povinností. Uviedol, že požiadavky na detekciu tohto typu obsahu by mali byť prispôsobené veľkosti platformy, čím sa dosiahne rovnocennosť medzi gigantami, ako aj začínajúcimi hráčmi na trhu. Samotné podmienky by mali byť pritom určené treťou stranou.

Súhlasíte s názorom Marka Zuckerberga, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie váš názor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close