SpravodajstvoVeda a výskum

Zubné náhrady môžu byť minulosťou. Vedci objavili spôsob, akým by nám mohli narásť nové zuby

Zubné náhrady by mohli byť už čoskoro minulosťou. Vedci prišli s riešením, pomocou ktorého je zuby možné „dopestovať“ v ústach pacienta.

Vedci dokázali vypestovať malé zubné zárodky z koreňov zubov pacientov. Zubné zárodky z vlastných buniek umožnia aj u dospelých ľudí rast nových zubov v prípade, že sú k dispozícii správne bunkové zárodky. Umiestnenie do čeľuste by mohlo spôsobiť, že z nich vyrastie nový zub. Pri pokusoch na zvieratách už bola obnova takýchto dorastajúcich zubov úspešná.

„Existujú správy o tom, že niektorým ľuďom dorastú zuby tretíkrát. Ale prečo sa to u niektorých ľudí deje a  u niektorých nie, je stále do veľkej miery neznáme, “hovorí Roland Lauster, profesor lekárskej biotechnológie z Technickej univerzity v Berlíne.

Vedci sa zaoberali otázkou, ako dosiahnuť to, aby ľudská čeľusť reprodukovala zuby. Keď sa formujú naše druhé zuby, určité prekurzorové bunky sa zhromažďujú v čeľusti pod vonkajšou vrstvou kože. Tieto bunky kondenzujú a vytvárajú druh zubných zárodkov. Prostredníctvom poslových látok tento zubný zárodok interaguje s čeľusťou a začína sa vyvíjať ako zub. S cieľom umožniť túto formáciu zubov u dospelých ľudí, chcú vedci vziať z vnútra extrahovaného zubu múdrosti zubnú dreň a použitím špeciálnej kultivačnej metódy dosiahnuť to, že sa tieto bunky vrátia do stavu podobného kmeňovým bunkám. V priebehu 24 hodín narastie tento zubný zárodok do veľkosti 200 až 500 mikrónov.

Základom úspechu sú vlastné zubné bunky

Roland Lauster a jeho tím však vidia svoju vlastnú metódu ako konkurenčnú výhodu:

„Všetky konkurenčné výskumné skupiny používajú embryonálne kmeňové bunky. V skutočnosti je takýto postup zakázaný a vo väčšine krajín eticky veľmi kontroverzný a nie je to zákonom povolené,“ vysvetľuje Jennifer Rosowski.

Vedci z Berlína si preto vybrali spôsob preprogramovania vlastných zubných buniek tela.

„Týmto spôsobom sa vyhýbame všetkým etickým a právnym obavám a máme rozhodujúcu výhodu v tom, že v prípade skutočnej aplikácie je to vlastné tkanivo tela. Nový zub by preto nespôsobil odmietavú reakciu,“ dodáva Lauster.

 

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close