Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Zrážky čiernych dier sú potvrdeným javom. Vedci prišli k prekvapivým výsledkom

Osudom niektorých hviezd je skončiť ako čierna diera a následne sa spojiť s druhou

Einsteinova teória všeobecnej relativity predpovedala vznik čiernych dier a ich následné zrážky. Taktiež predpovedala, že tieto zrážky vytvoria gravitačné vlny. Dokážeme však zistiť, o aký častý jav  ide a tiež koľko hviezd má predurčený rovnaký osud?

Observatórium na pozorovanie gravitačných vĺn LIGO urobilo v roku 2015 prelomový objav. Po prvýkrát sa podarilo zachytiť gravitačné vlny, ktoré prišli zo zrážky dvoch čiernych dier pred 1.3 miliardami rokov. Vďaka tomu sa opäť potvrdili Einsteinove teórie.

Odvtedy sa observatóriu LIGO podarilo zachytiť viac než 40 zrážok čiernych dier, ktoré sa nazývajú udalosti binárnych čiernych dier. 10 z nich bolo potvrdených. Od prvého objavu upadlo vzrušenie vedcov a tí sa teraz začínajú pýtať otázky.

Ako dokážu procesy vo vnútri hviezd vytvoriť obrovské čierne diery (pozn. redakcie: 30-násobok nášho Slnka, alebo väčšie)? Ako sa dokážu dostať k sebe tak blízko? Einstein tieto javy predpovedal pred sto rokmi a keď sa vedcom podarilo jeho teóriu potvrdiť hneď niekoľkokrát, zaujíma ich, ako dochádza k zrážke a následnému spojeniu čiernych dier.

„Výskumníci len teoretizovali o vzniku páru čiernych dier a ich hviezdny predkovia sú pre nás doteraz záhadou. Študovali sme dostupné dáta, týkajúce sa zrážok čiernych dier a podarilo sa nám zistiť o hŕstke hviezd, ktoré sú predurčené na to, aby jedného dňa do seba vrazili ako čierne diery,“ hovorí astrofyzik Karan Jani.

Vedci tak prišli k výsledku, že 14% všetkých masívnych hviezd nakoniec skončia ako čierne diery, ktoré do seba narazia. Vďaka tomuto výsledku vedci lepšie porozumejú fungovaniu čiernych dier a v budúcnosti budú svedkami ďalších, netradičných udalostí.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close