Zrážka s vesmírnou stanicou, ktorá ovplyvnila nielen Rusov, ale aj USA

Išlo o nešťastnú kolíziu zásobovacej lode a stanice Mir

Mir
Zdroj: Wikipedia (NASA - Public Domain)

Okolo Zeme sa nachádzajú státisíce úlomkov vesmírneho odpadu a takmer 3-tisíc satelitov. Napriek tomu sa na obežnej dráhe udiala len jedna vážna zrážka, ktorá zahŕňala vesmírnu raketu s ľudskou posádkou. Išlo o zrážku, ktorá ovplyvnila ako Rusov, tak aj Američanov, hovorí YouTube kanál Curious Droid.

Po misiách Apollo Američania venovali pozornosť svojim vesmírnym raketoplánom, zatiaľ čo Sovietsky Zväz pracoval na trvalej prítomnosti vo vesmíre. V 70. rokoch vznikla sovietska vesmírna stanica Salyut a na konci jej života Sovietsky zväz skonštruoval vesmírnu stanicu Mir. Mir bol akýsi domov mimo domova. Stanica bola tak efektívna, že zásoby sa na ňu nosili len trikrát ročne, pomocou automatizovaných letov Progress.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po páde Sovietskeho zväzu však stanica čelila neistej budúcnosti. Rozpadla sa nie len krajina, ale aj rozpočet, ktorý bol vesmírnym misiám pridelený. Našťastie sa uzatvorila dohoda medzi USA a Ruskom. Amerika sa zaviazala, že Rusku pomôže s dotáciami a s postavením nových modulov na vesmírnej stanici. Jedným z nich bol aj modul Spektr.

Mir však bola stará vesmírna stanica, ktorá prekročila svoju päťročnú životnosť takmer dvojnásobne. Zistili to aj piloti vesmírnej rakety Soyuz, ktorí leteli na vesmírnu stanicu. Ich automatický dokovací systém bol totiž vychýlený a na opravu im zostávalo len niekoľko sekúnd. Veliteľ preto prešiel na manuálne ovládanie a spojil sa s Mirom. Za chybu mohol ukrajinský navigačný systém, ktorý bol príliš nákladný  a Rusko ho chcelo vymeniť za iný.

Riskantné manévrovanie

Spoľahnúť sa museli na núdzový systém. Išlo o navigačný systém Toru, ktorý umožnil kozmonautom vidieť prichádzajúci modul cez špeciálnu kameru. Počas prvého testu veliteľ odpojil modul Progress od stanice Mir a chcel otestovať núdzový systém. Namiesto záberu z kamery videli len šum.

Posádka stanice mohla len pozorovať temnú siluetu modulu Progress, ktorá sa nachádzala len 200 metrov od stanice. Riadiace stredisko neskôr odhalilo príčinu chyby, ktorou bola anténa ukrajinského navigačného systému. Pri ďalšom teste sa ju preto rozhodli vypnúť a nariadili posádke, aby monitorovala modul Progress cez okno, pomocou laserového zameriavača a stopiek.

Tentokrát bola špeciálna kamera núdzového systému zapnutá, no veliteľ nemal prehľad o jednotlivých častiach stanice, ktoré splývali s oblakmi Zeme. Veliteľ rozkázal jednému z kozmonautov, aby modul našiel, lenže jeho pohľad bol blokovaný solárnymi panelmi. V momente, keď modul lokalizovali sa nachádzal len 150 metrov od stanice a pohyboval sa veľmi rýchlo. Veliteľ okamžite začal s brzdiacim manévrom, lenže už bolo neskoro.

Modul Progress najprv zasiahol solárne panely a neskôr aj modul Spektr, ktorému prerazil trup. Zrážka navyše spôsobila, že stanica Mir začala rotovať. To spôsobilo celú sadu problémov, medzi ktoré sa rátal aj výpadok elektriny. Kozmonauti však dokázali zistiť rýchlosť rotácie a riadiace stredisko na Zemi vyrovnalo stanicu Mir. Modul Spektr, s prevažne americkým výskumom však bol kvôli poškodeniu odpojený so stanice a zhorel v atmosfére.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre