Zoznámte sa so „Sidom“, skalou, ktorá značí výrazný míľnik pre rover Perseverance

Americká NASA informovala prostredníctvom sociálnych sietí o ďalšom smerovaní misie.

Misia Perseverance objavila skalu menom Sid, ktorá značí významný míľnik misie
Zdroj: NASA

Zoznámte sa so „Sidom“, marťanskou skalou, ktorá prešla výberom misie Perseverance a stane sa ďalším cieľom v snahe nájsť na červenej planéte stopy života.

Skala menom Sid nie je len tak obyčajná a pre rover Perseverance značí veľký míľnik v jeho vedeckej misii. Pravdepodobne totiž pôjde o poslednú vzorku, ktorú rover odoberie predtým, než sa presunie na inú lokalitu, píše portál Mashable.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O novom objekte záujmu informovala aj americká vesmírna agentúra, NASA, na twitterovom účte misie Perseverance.

„Vytiahol som svoj vrták a pozriem sa dovnútra ďalšej skaly. Mars na povrchu prekypuje chladnou krásou a planéta je ešte zaujímavejšia pod povrchom,“ píše sa na twitterovom účte, ktorý sa snaží imitovať hlas roveru.

Skala Sid sa nachádza v kráteri Jezero, kde rover pristál vo februári minulého roku. Je typom skaly, ktorú vedci z NASA začali označovať ako Ch’al (pozn. redakcie: V reči Navajo to znamená „žaba“). Skaly typu Ch’al sa nachádzajú v špecifickom regióne kráteru Jezero, ktorý bol pred niekoľkými miliardami rokov jazerom. Oblasť, v ktorej našli tieto skaly môže byť pozostatkom západnej delty. Práve tam budú smerovať ďalšie kroky misie Perseverance.

Sid môže byť reprezentáciou jedinečnej geologickej kapitoly, ktorú sa vedcom ešte nepodarilo preskúmať. Vedecký tím viedol s plánovačmi misie „týždne dlhú diskusiu“ o tom, či pridať Skalu Sid do zoznamu cieľov.

Kam misia Perseverance smeruje?

Keď rover Perseverance odoberá vzorky, do skaly vytvorí pomocou vrtáku okrúhly rez, ktorý je dôležitou časťou procesu. Vrchné vrstvy skaly sú totiž denne vystavované podmienkam planéty, čo ich geologicky mení. Ak chcú vedci zistiť históriu červenej planéty, musia sa pozrieť trochu hlbšie. Hlbšie vrstvy skál vedcom ukazujú, ako vyzeral Mars pred niekoľkými miliardami rokov. V hlbších vrstvách skál sa môže ukrývať obraz planéty spred troch miliárd rokov, kedy ešte na povrchu planéty tiekla voda.

Misia Perseverance objavila skalu menom Sid, ktorá značí významný míľnik misie
Vrt, ktorý umožní roveru zozbierať vzorky z planéty. Zdroj: NASA

Vzorky môžu odhaliť prítomnosť nielen vody, ale aj potenciálneho života na planéte. Mars vyzeral pred miliardami rokov úplne inak a teórie naznačujú, že by sa mohol v tom období nachádzať na planéte život. Nejde ale o komplexné organizmy, ale len mikroskopické formy života. Úlohou roveru Perseverance je zozbierať vzorky z kľúčových oblastí kráteru Jezero. Vzorky následne rover uschová a počká na ďalšiu misiu, ktorá sa ich pokúsi zozbierať a priniesť späť na Zem.

Americká NASA spolupracuje s Európskou vesmírnou agentúrou a pôjde o prvú misiu svojho druhu. Hoci vedci posielali na povrch červenej planéty sondy a rovery už dlhú dobu, zatiaľ sa žiadna misia z povrchu červenej planéty nevrátila a nepriniesla nám vzorky. Väčšinu vedeckej práce vykonávajú vedci na diaľku

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre