SpravodajstvoVeda a výskum

„Zostali sme bez slov“, hovoria japonskí vedci, ktorí otvorili kapsulu so vzorkami z asteroidu

Japonskí vedci otvorili kapsulu so vzorkami z asteroidu 162173 Ryugu

Zatiaľ čo v posledných týždňoch plní plátky médií misia Chang’e-5, ktorej cieľom je doručenie nových vzoriek z povrchu Mesiaca späť na Zem, tak medzičasom sme mohli byť svedkami ďalšej významnej misie, ktorá skončila úspechom. Tentokrát hovorím o misii Hayabusa-2, na ktorú upozorňuje portál TheGuardian.com.

Hayabusa-2 je doma

Misia Hayabusa-2 je misia japonskej vesmírnej agentúry JAXA, ktorá započala ešte v roku 2014. Jej cieľom bolo pozbieranie vzoriek z asteroidu 162173 Ryugu, na ktorom pristála v júni 2018. Neskôr v roku 2019 ho opustila, pričom začiatkom tohto mesiaca, boli vzorky doručené na Zem. 

Portál TheGuardian najnovšie upozorňuje na to, že vedci otvorili kapsulu zo vzorkami z asteroidu, ktoré zozbierala japonská sonda z asteroidu Ryugu. Len pre zaujímavosť, kapsula zo vzorkami nedávno vytvorila malú ohnivú guľu na oblohe počas zostupu, ktorá pristála v austrálskej púšti. Bohužiaľ ju však nebolo možné vidieť z každej časti Zeme.

V každom prípade, vráťme sa späť k téme. Japonskí vedci v priebehu utorka odstránili uzávery a otvorili vnútornú kapsulu so vzorkami. Pozitívnou správou je, že vedci majú k dispozícii dostatok vzoriek pre ďalší výskum.

„Keď sme to vlastne otvorili, zostali sme bez slov. Bolo toho viac, ako sme čakali, a bolo toho toľko, že som bol skutočne prekvapený, “ uviedol vedec Jaxa Hirotaka Sawada, ktorý ďalej dodal „Neboli to jemné častice ako prášok, ale bolo tu veľa vzoriek, ktoré merali niekoľko milimetrov.“

Vedci verzia, že tieto vzorky by im mohli pomôcť odhaliť informácie o tom, ako vznikol vesmír. Zároveň dúfajú, že im vzorky ponúknu informácie aj o tom, ako začal život na Zemi.

Zatiaľ nevieme presne zloženie vzoriek, avšak Seiichiro Watanabe, jeden z vedcov pracujúcich na projekte, povedal, že existuje veľa vzoriek a zdá sa, že obsahujú veľa organických látok.

„Existuje veľa [vzoriek] a zdá sa, že obsahujú veľa organických látok,“ uviedol. „Takže dúfam, že sa dozvieme veľa vecí o tom, ako sa vyvinuli organické látky v materskom organizme Ryugu.“

Čo sa týka samotného osudu vzoriek, tak polovica poputuje partnerským vesmírnym agentúram a ďalším organizáciám. Zvyšok si ponechá JAXA pre vedecké účely. 

Asteroid 162173 Ryugu

Asteroid 162173 Ryugu je jeden z objektov, ktorý bol označený za potenciálne nebezpečný pre Zem. Dôvodom je, že meria približne 1 kilometer v priemere a preletel v blízkosti Zeme. Nie však v takej, aby bol pre nás reálnou hrozbou. Jeho minimálna orbitová vzdialenosť so Zemou je približne 95 400-kilometrov (0,000638 au). Asteroid okrem iného obehne okolo Slnka približne raz za 16 mesiacov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close