SpravodajstvoWindows

Je možné, že sa z Windows 10 stane „nové XP“? Prechod na 11 môžu sprevádzať problémy

Prejsť na Windows 11 nebude také jednoduché, a tak sa väčšina môže rozhodnúť ostať na starom systéme.

Už koncom tohto roka sa na trh dostane operačný systém Windows 11. Zverejnené boli aj minimálne požiadavky, ktoré mnohých poriadne prekvapili, píše portál MakeUseOf.

Ukazuje sa, že množstvo dobrých počítačov ostane aj naďalej uviaznutých na starej verzii Windowsu, ak sa Microsoft nerozhodne tieto požiadavky zmeniť ešte predtým, než ich nový operačný systém vyjde. Je možné, že máme pred sebou podobnú situáciu, aká vznikla s obľúbeným operačným systémom Windows XP, ktorý sa držal na trhu pozoruhodne dlhú dobu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Existuje veľa dôvodov, prečo by sa mohol z Windows 10 stať nový, obľúbený operačný systém. Jedným z nich je napríklad aj fakt, že Windows 11 bude vyžadovať TPM (pozn. redakcie: Trusted Platform Module). Ide o modul, ktorý existuje už cez 12 rokov, no jeho používanie nikdy nebolo vyžadované.

To, či v zariadení máte modul TPM, alebo nie, závisí od výrobcu matičnej dosky. Niektoré zariadenia ho majú, niektoré zas nie, no napriek dlhej dobe, počas ktorej modul existuje, Microsoft netrval na jeho používaní. To je jeden z dôvodov, prečo ho niektoré zariadenia majú, zatiaľ čo iné nie.

TPM nie je zlá vec a v podstate ide o akúsi dodatočnú formu ochrany. Ochrana pred škodlivým softvérom sa stáva jednoduchšou a systém vďaka nej môže jednoduchšie zistiť, či nedošlo k nejakému poškodeniu, no pokiaľ tento modul nemáte, môžete sa rozlúčiť s Windows 11.

S týmto operačným systémom sa môžu užívatelia rozlúčiť aj v prípade, že majú procesor starší, než z roku 2017. Microsoft vydal zoznam podporovaných procesorov, ktorý prakticky vylučuje všetko, čo vyšlo pred rokom 2017, aj naozaj špičkové procesory.

Väčšina procesorov, ktorá nespustí Windows 11, dokáže fungovať na desiatke bez najmenšieho problému. Najväčším problémom je v tomto prípade to, že Windows 11 aktívne blokuje akýkoľvek procesor, ktorý nespĺňa požiadavky.

Prehnané požiadavky?

Krok Microsoftu nie je ústretový voči ich zákazníkom. Ešte stále pociťujeme dopad pandémie a objavil sa aj nový trend ťaženia kryptomien. Znamená to, že grafické karty, či iné počítačové komponenty sú nedostatkovým tovarom. Ak bude Windows 11 vyžadovať hardvérové kontroly, ktoré nedávajú tak úplne zmysel, je pravdepodobné, že ľudia radšej ostanú na staršej verzii, akoby sa mali pokúsiť zohnať nové komponenty do stále dobre fungujúceho počítača.

Podobná situácia nastala aj keď vyšiel Windows Vista. Ľudia nechceli prejsť na novšiu verziu operačného systému, pretože na starších systémoch fungovala naozaj zle. Dnes je to však lepší prípad, pretože v tej dobe si ju ľudia so starším hardvérom mohli aspoň nainštalovať a vyskúšať.

Vyzerá to tak, že Windows 11 bude mať prísne pravidlá, ktoré ak nespĺňate, k inštalácii vás to ani len nepustí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close