Zmrazený a premenený na prach: Aj takto sa môže posádka vysporiadať s mŕtvym astronautom

Americká NASA už roky hľadá spôsob, ako postupovať v prípade úmrtia vo vesmíre.

Smrť vo vesmíre
Zdroj: pixabay.com(Yuri_B)

Americká vesmírna agentúra, NASA, už niekoľko rokov pracuje na vyriešení naozaj citlivej situácie. Čo by sa stalo, ak by astronaut umrel vo vesmíre? Vesmírna agentúra potrebuje praktické riešenie, ktoré by bolo úctivé k mŕtvemu astronautovi, no zároveň by telo čo najskôr dostalo preč z vesmírnej rakety, píše portál IFLScience.

V sci-fi filmoch často vidíme, že sa zosnulí astronauti uložia do vzduchovej komory a vypustia sa do vesmíru. To však nie je praktické riešenie, pretože by sa mohlo mŕtve telo zraziť s inými objektmi na obežnej dráhe. Americká NASA ale prišla s riešením, ktoré sa môže na prvý pohľad zdať zvláštne. Vesmírna agentúra spolupracovala so spoločnosťou Promessa, ktorá sa venuje ekologickým pohrebom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade úmrtia vo vesmíre sa musí najprv telo zatvoriť do špeciálneho vaku, aby sa zabránilo kontaminácii okolitého vzduchu. Lenže čo ak sa posádka nenachádza na obežnej dráhe Zeme? Zvláštny nápad sa zrodil pri plánovaní misie na Mars. Posádka nemôže poslať vak s telom späť na Zem a nemôže telo ani spáliť.

Zvláštna metóda

Zakladateľka spoločnosti Promessa, Susanne Wiigh-Mäsak, preto vyvinula špeciálnu techniku, ktorá sa nazýva Body Back. Telo sa zmrazí a následne ho pomocou vibrácií premenia na prach. Keď je z ostatkov prach, môžu ho vrátiť do ekosystému ako istú formu hnojiva. Tento nápad bol kritizovaný preto, lebo niektorí tvrdili, že takýmto spôsobom nemožno atomizovať ľudské telo.

Nápad však zaujal americkú vesmírnu agentúru, ktorá prišla na spôsob, ako by mohol tento proces fungovať vo vesmíre. Myšlienkou bolo vložiť telo do vaku a vystaviť ho mrazivým teplotám vesmíru. Keď by bolo telo dostatočne zmrazené, mechanická ruka by vibrovala, dokým by z neho neostal len jemný prášok.

Čo sa stane potom je otázne. Prášok by mohol byť uložený do špeciálnej nádoby, v ktorej by prečkal celú cestu, kým by sa posádka nevrátila na Zem a ostatky by sa dostali do rúk rodinných príslušníkov. Druhou možnosťou je, že by sa z tela stalo hnojivo. Zatiaľ nie je isté, či by to bolo možné, no už teraz existujú niektoré techniky, ktoré z ľudského tela urobia kompost.

Na nápade sa pracovalo v roku 2005, no so zánikom spoločnosti Promessa sa neobjavili ďalšie správy. V roku 2013 sa zakladateľka Promessy vyjadrila, že buď NASA, alebo iná, súkromná, organizácia plánuje použiť ich techniku pohrebu ako núdzové riešenie pri ceste na Mars. Či išlo o pravdivé tvrdenie nie je známe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre