SpravodajstvoVeda a výskum

Zlé novinky pre vaperov: Vapovanie nikotínu sa spája s rakovinou u myší

Výskumy odhalili znepokojivé novinky. Ovplyvnia Vás?

Vaperi pozor, existuje riziko, že nikotínové „mraky“ dymu Vám môžu spôsobiť rakovinu.

V štúdii financovanej Národným inštitútom pre zdravie, výskumníci z Univerzity v New Yorku zistili, že elektronické cigarety spôsobujú rakovinu pľúc a možno aj mechúra, ako konštantuje CNBC. Ide o prvú štúdiu, kde sa dokázalo prepojenie medzi nikotínovým vapovaním a rakovinou. Na tému upozornil portál futurism.com.

„Začína byť jasné, že ak fajčíte e-cigarety, ohrozujete tým svoje zdravie. Po dlhšom čase môžu problémy prerásť až do rakoviny. Toto sú zlé správy pre vaperov.“ povedal vedúci výskumu Moon-Shong Tang.

Výskum ale priniesol aj pozitívne novinky. Hlavne pre THC vaperov bez nikotínu. Z 20 myší nevznikla rakovina ani u jednej narozdiel od 9 zo 40 pri nikotíne.

Negatívne správy prichádzajú najmä po ohlásení Centra pre kontrolu ochorení (CDC), ktorá ľuďom nedávno odporúčila zostať mimo vapovania po tom ako sa zistilo, že nedávna epidémia ochorení pľúc je spojená s vapovaním.

„Napriek tomu, že štúdia s myšami je znepokojivá, nemali by sme predčasne porovnávať tieto prípady s ľudskými. Ale je na mieste dôkladne preskúmať e-cigarety predtým ako budú predávané s označením bezpečné.“ pokračoval Tang.

Výskumy ešte potrvajú priblížne 10 rokov kým úplne porozumieme prepojeniu medzi rakovinou a vapovaním u ľudí. Teraz ostáva vedcom pokračovať na výskumoch s myšami a zistiť zmeny DNA, ktoré sú spôsobené vapovaním.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close