APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Je kvalita vzduchu, ktorú dýchame v slovenských mestách tak zlá ako sa hovorí? Táto aplikácia Vám to povie

Je kvalita vzduchu, ktorú dýchame v slovenských mestách a obciach tak zlá ako sa hovorí? Táto aplikácia Vám povie ako znečistené ovzdušie máte vo svojom meste

Životné prostredie je často spomínanou témou vo viacerých regiónoch sveta, a výnimkou nie je ani Slovensko. Podľa oficiálnej definície ho tvorí všetko, čo vytvára prirodzené podmienky pre existenciu živých organizmov. Jednou z jeho hlavných súčastí je vzduch, o ktorom roky počúvame ako sa zhoršuje. Je však jeho kvalita skutočne tak zlá ako počúvame?

V rámci dlhšej chvíľky sme narazili na zaujímavú aplikáciu „Sh**t! I Smoke“, ktorá aktívne monitoruje viac ako 10-tisíc meteorologických staníc, naprieč svetom, ktoré monitorujú kvalitu ovzdušia. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Pozrite si ako kvalitný vzduch dýchame

Služba sumarizuje zozbierané dáta, a na základe analýzy ich kategorizuje do skupín: Dobré ovzdušie, Mierne ovzdušie, Nezdravé pre citlivé skupiny, Nezdravé, Veľmi nezdravé a Nebezpečné. Celosvetovú mapu kvality ovzdušia si môžete pozrieť na stránke waqi.info.

V prípade aplikácie používateľ priamo zadá v jej rozhraní mesto, ktoré ho zaujíma. Následne mu vyskočí miera znečistenia, ktorá predstavuje „počet vyfajčených cigariet“. Napríklad, v prípade našej lokality (Bratislava) sme dnes na základe dát vyfajčili pol cigarety, a to aj napriek tomu, že nefajčíme.  Používateľ má ďalej možnosť rozkliknúť mieru znečistenia ovzdušia, kde nájde konkrétny objem látok, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame.

Ak Vás aplikácia zaujala tak ju stiahnete z odkazu nižšie.

Shoot! I Smoke
Shoot! I Smoke
Developer: Amaury Martiny
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close