Život vo vedľajšej sústave? K astronómom sa dostal záhadný rádiový signál

Ide o ďalší planý poplach, alebo sa nám podarilo zachytiť mimozemský život?

Proxima centauri
Zdroj: NASA

Astronómovia, ktorí stoja za najkomplexnejším pátraním po mimozemskom živote, prešetrujú zaujímavý rádiový signál. Ten mal prísť od hviezdy Proxima Centauri, čo je najbližšia hviezda pri Slnku, píše portál The Guardian.

Úzky prúd rádiových vĺn mal byť zachytený počas 30-hodinového pozorovania teleskopu Parkes, ktorý sa nachádza v Austrálii. Pozorovania sa uskutočnili v apríli a máji minulého roku. Zvláštny signál bol podrobený viacerým analýzam, zatiaľ sa však neobjavili náznaky toho, že by bol spôsobený akýmkoľvek našim vybavením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia sa stretávajú pomerne často so zvláštnymi rádiovými signálmi, no tie boli doteraz takmer vždy vysvetlené prírodnými úkazmi, alebo ľudskou činnosťou. Odborníci predpokladajú, že aj najnovší signál z oblasti Proxima Centauri bude mať podobné vysvetlenie. Objavuje sa však aj niekoľko nejasností.

Signál sa pohybuje vo frekvencii okolo 980 Mhz. Jeho smer a viditeľný posun vo frekvencii korešponduje s pohybom jednej z planét, ktorá sa v tejto sústave nachádza. Signál sa objavil raz a podľa správ sa už viackrát neobjavil. Anonymný zdroj z vedeckých kruhov dokonca uvádza, že môže ísť o prvého vážneho kandidáta od tajomného signálu Wow! Wow! signál je zvláštnym druhom rádiového signálu, ktorý bol zaznamenaný rádiovým observatóriom Big Ear v roku 1977.

Technologické stopy

Viacero iniciatív, medzi ktoré sa radí aj Breakthrough Listen sa snažia pátrať po takzvaných technologických stopách. Ide o úkaz, ktorý by prezradil existenciu civilizácie, ktorá používa určité technológie, napríklad na komunikáciu. Medzi technologické stopy sa považuje aj rádiová komunikácia.

Proxima Centauri je zaujímavou sústavou, pretože poznáme planétu, ktorá by sa mala nachádzať v obývateľnej zóne a je približne 17% masívnejšia, ako Zem. Novšie výskumy však naznačujú, že planéta v blízkosti červeného trpaslíka nemusí mať vhodné podmienky pre život. Okolie červeného trpaslíka je totiž vystavené veľkému množstvu radiácie a solárnych búrok.

Malá skupinka vedcov však považuje signál za zarážajúci. Ak by sa nám podarilo objaviť inteligentný život, ktorý náhodou susedí s našou sústavou, potom by mohol byť život vo vesmíre bežnejší, než sme si doteraz mysleli. Zatiaľ je však skoro vyvodzovať akékoľvek závery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre