SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Život v našej Slnečnej sústave? Europa môže byť druhým mesiacom, kde ho nájdeme

V roku 2024 odštartuje misia Europa Clipper, ktorá preskúma oceán, pod ľadovou škrupinou mesiaca.

V roku 2005 astronómovia zistili, že z mesiacu Saturnu, menom Enceladus, uniká prúd vodnej pary, čiastočiek ľadu a organických molekúl. Tento objav okamžite vzbudil záujem o tento mesiac a ukázal, že pod ľadovou škrupinou sa môže nachádzať oceán.

Zároveň sa ale dokázalo, že aj vzdialené ľadové svety, bez atmosféry, môžu byť vhodným miestom pre život. Americká vesmírna agentúra, NASA, považuje Enceladus za najlepšiu šancu nájsť život v našej Slnečnej sústave, píše portál SciTech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Enceladus ale nie je jediným mesiacom, ktorý by mohol ukrývať oceán a v tom lepšom prípade aj život. Ďalším vhodným kandidátom je mesiac Jupitera, Europa. Rovnako ako Enceladus, aj tento mesiac je geologicky aktívnym, čo znamená, že by mohol produkovať rovnaké prúdy pary, ako mesiac Saturnu.

Geologická aktivita v prípade oboch mesiacov znamená, že v útrobách planéty prebiehajú procesy vytvárajúce teplo. Aj vďaka týmto procesom môže ostať oceán v kvapalnom skupenstve, zatiaľ čo povrch planéty je pokrytý ľadom. Na dne oceánu zároveň môžu vďaka teplu cirkulovať chemické látky, nevyhnutné pre vznik života.

Bližšie sa na Europu pozrie misia americkej NASA, Europa Clipper, ktorá má štartovať v roku 2024. Táto misia preskúma svet od jeho útrob, až po ľadový povrch a zistí, či sa môže pod ľadom nachádzať život. Niektorí sú presvedčení, že sa z Europy stane druhý Enceladus, no vedci varujú, že to nie je ten prípad.

„Ľudia veria tomu, že Europa bude rovnaká, v tom zmysle, že z nej bude nepretržite vystrekovať para,“ vyjadrila sa Lynnae Quick, ktorá sa podieľa na misii Europa Clipper.

Ďalšia možnosť nájsť život v Slnečnej sústave

Quick dodáva, že Europa je jedinečným kozmickým telesom. Napriek tomu dôkazy naznačujú, že na Europe môžu existovať prúdy pary, rovnako ako na Encelade. Jemné náznaky vody zachytil Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale aj sonda Galileo.

Tento objav ešte nebol potvrdený. Hoci existujú dôkazy, žiaden z nich nie je takzvaná „tutovka“. Vedecká komunita ale pevne verí, že sa objav potvrdí. Ak by mesiac vypúšťal do vesmíru paru a iné látky, vedci by jednoducho získali predstavu o tom, čo sa pod ľadovou škrupinou mesiaca nachádza.

„Všetky naše snahy sa snažia zodpovedať otázku: Môže byť Europa obývateľná? Aby sme poznali odpoveď, musíme vedieť, čo sa nachádza pod povrchom. Prúd pary by nám mohol priniesť odpoveď skôr, než budeme schopní nazrieť pod povrch,“ vysvetľuje Shawn Brooks, ktorý pracuje na misii Europa Clipper.

Europa by mohla byť ďalším sľubným kandidátom obývateľného sveta, no všetky informácie sa ukrývajú pod povrchom mesiaca. Europa má veľkosť len o niečo menšiu, ako náš Mesiac. Zároveň sa predpokladá, že oceán pod povrchom tohto mesiaca je hlbší, než oceán Enceladu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close