SpravodajstvoVeda a výskum

Život je bežný, inteligencia až tak nie. Vzniklo by ľudstvo, ak by sa história zopakovala?

Štúdia amerického astrofyzika hovorí že vývoj ľudstva nebol jednoduchý, či zaručený proces

Otázka, či sme vo vesmíre sami je jedna z najstarších otázok ľudstva. Z geologických záznamov vieme, že na Zemi sa začal život vyvíjať prudkým tempom, akonáhle boli na to vhodné podmienky. Taktiež vieme, že prvé mnohobunkové organizmy, ktoré boli základom našej terajšej civilizácie sa začali vyvíjať pomerne dlho pred nami, okolo 4 miliárd rokov dozadu.

Vedci vedia kedy sa začal vyvíjať život, no na otázku ako k tomu došlo bohužiaľ nepoznajú odpoveď. Práve otázka, ako môže dôjsť ku vzniku niečoho tak komplexného, ako život, je kľúčová k tomu, aby sme ho mohli nájsť aj vo vesmíre. Nová štúdia vedená Davidom Kippingom z astronomického oddelenia v Columbii hovorí, ako nám môže analýza pomôcť pri hľadaní komplexného života na iných svetoch. Píše o tom portál phys.org.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prudký vzostup života a evolúcia ľudí v kontexte časovej línie evolúcie ako celku nám toho veľa prezrádza. V tejto štúdii je ale možné kvantifikovať to, čo nám prezradia fakty,“ vyjadril sa David Kipping.

Vo svojej analýze použil Kipping známky prvého života na Zemi a porovnával ich s vývojom ľudstva. Pýtal sa tiež ako často by sme mohli pozorovať vývoj života a inteligencie, ak by sa mala história Zeme opakovať. Zároveň nám ukazuje, ako môže štatistická technika, známa aj ako Bayesovská štatistika vniesť trochu svetla na otázku vzniku mimozemského inteligentného života. Bayesovská štatistika je moderné odvetvie štatistiky, ktoré pomáha spresňovať východziu hypotézu. Celý problém dal do súvisu so štyrmi tvrdeniami: Život je bežný a často vzniká inteligencia. Život je vzácny, ale často vzniká inteligencia. Život je bežný, no inteligencia nevzniká často a nakoniec, život je vzácny a inteligencia nie je bežná.

„Ak človek porovnáva dva scenáre, konkrétnejšie bežný verzus vzácny život, pravdepodobnosť toho, že život je bežný jav je 9-krát vyššia,“ vyjadril sa Kipping.

Podmienky Zeme podporujú život, ale…

Výsledky Kippingovej práce hovoria o tom, že ak by existovala planéta s podobnými podmienkami a evolučným časom ako Zem, život by nemal mať problém vzniknúť. Háčik sa skrýva v otázke, či by bol tento život komplexný, alebo inteligentný. To už Kipping nevedel s istotou povedať. Tvrdí, že ľudstvo sa objavilo na scéne relatívne neskoro, čo značí, že náš vývoj nebol jednoduchý, či zaručený proces.

„Ak by sme prehrali históriu Zeme ešte raz, vznik inteligencie je z väčšej časti nepravdepodobný,“ dodal.

Na záver dodáva, že jeho výskum treba brať ako ľahké postrčenie k určitej hypotéze a že hľadanie inteligentného mimozemského života by malo za všetkých okolností pokračovať ďalej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close