APLIKÁCIE A HRYNávody

Zistite, ktoré aplikácie pristupujú k vašej kamere, či mikrofónu bez vášho vedomia: Táto aplikácia vás na to upozorní!

Sledujte či náhodou niektorá aplikácia nepristupuje ku kamere či mikrofónu smartfónu bezdôvodne. Poslúži vám k tomu voľne dostupná aplikácia.

Naše súkromie si strážime určite čo najviac, ako to len ide. Napriek tomu do našich smartfónov ukladáme citlivé informácie a rovnako sú nám naši vreckoví spoločníci i hrozbou odpočúvania či sledovania. Aplikácie v smartfóne si často vyžadujú až prehnané povolenia, no pritom taká aplikácia pre počasie vôbec nepotrebuje prístup k vašej kamere a bežná hra taktiež nemusí používať váš mikrofón, ak to vyslovene nie je potrebné. Niektoré aplikácie si však vedia poradiť i bez vášho zvolenia a práve preto tu máme aplikáciu Privacy Dashboard, ktorá prinesie upozorňovanie na používanie týchto funkcií ešte predtým, než budete mať v smartfóne Android 12!

Funkcia z Androidu 12 je k dispozícii už na akýkoľvek smartfón

Pred pár týždňami sme vás informovali o tom, že najnovšia verzia systému Android s číslovkou 12 bude upozorňovať používateľov na využívanie mikrofónu či prístup ku kamere a rovnako vám povolí vybrať si len približnú polohu GPS pre používanie aplikácie. Bezpečnosť používateľov bude pre Android 12 prioritou číslo jeden, no už teraz vieme funkciu monitorovania správania aplikácií priniesť do akéhokoľvek smartfónu i so staršou verziou systému Android.

Využijeme k tomu aplikáciu Privacy Dashboard, ktorá je voľne dostupná v Obchode Play. Výhodou aplikácie je, že je úplne zadarmo a rovnako neponúka ani žiadne platby v aplikácii pre odblokovanie prémiových funkcií. Všetko je dostupné zadarmo a ak by ste sa predsa len rozhodli odmeniť developera, k dispozícii je tlačidlo pre dobrovoľný finančný dar. Aplikáciu si môžete stiahnuť z odkazu nižšie.

Privacy Dashboard
Privacy Dashboard
Developer: Rushikesh Kamewar
Price: Free+

Prehľadné štatistiky pre bezpečné využívanie smartfónu

Keď sa pozrieme do aplikácie, čakajú nás prehľadné štatistiky. Tie sú síce zatiaľ dostupné len pre posledných 24 hodín, no i tak ide o užitočnú funkciu. Privacy Dashboard vám okrem iného ponúkne i konkrétny čas, kedy aplikácia povolenie pre kameru, mikrofón či polohu GPS využila. Následne vás však upozorní i menšou ikonou na displeji počas používania týchto povolení.

Využijete aplikáciu Privacy Dashboard? A ako si chránite svoje súkromie vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close