NovinkyZaujímavosti

Zimná olympiáda sa stala terčom hackerských útokov. Za nepríjemnosti počas otváracieho ceremoniálu môžu zrejme ruskí hackeri

Zimné olympijské hry konajúce sa v juhokórejskom meste Pchjongčchang sa stali už v prvý deň terčom hackerských útokov. Úradníci a organizátori zaznamenali podozrivú aktivitu olympijských systémov počas oficiálneho otváracieho ceremoniálu. Organizátori zo začiatku vôbec netušili, čo je so systémami zlé, no po pár hodinovom vyšetrovaní prezradili, čo stálo za týmito problémami. „Napadnuté služby (internet a televízia) boli už 9. februára obnovené, „ povedal hovorca Sung Baik-you. Následne dodal, že vedeli o príčine útoku, no po rozhovoroch s Medzinárodným olympijským výborom „neodhalili zdroj“.

Hlavnými podozrivými sú ruskú hackeri

Prečo práve ruskí hackeri? Práve oni stoja za viacerými celosvetovými hackerskými útokmi, ktoré v posledných rokoch otriasli svetom. Ešte väčším problémom je ale to, že Rusko bolo vylúčené z týchto zimných olympijských hier kvôli dopingovému škandálu. Útok ruských hackerov by mohol v tomto prípade poslúžiť ako „odplata“ voči organizátorom. Rusko sa voči týmto obvineniam dištancuje a pokúsilo sa ich negovať hlavne nie moc presvedčivým argumentom, že západná tlač bude robiť „pseudo-vyšetrovania“ bez akýchkoľvek dôkazov. Slová ruskej vlády nemajú v tejto oblasti ale moc veľkú váhu, pretože sa aj v minulosti dištancovala od hackerských útokov, ktoré boli koniec koncov vykonané skupinou ruských hackerov, ktorí sú dotovaní vládou Ruskej federácie.

Ďalším podozrivým je aj KĽDR

Severná Kórea je od hraníc s juhokórejským mestom Pchjongčchang vzdialená iba 50km a v hackerskej situácií je na tom podobne ako Rusko. Severokórejskí hackeri majú za posledný rok na krku taktiež zopár škandálov, no v prípade aktuálne konajúcich sa zimných olympijských hier, ich môžeme vyškrtnúť zo zoznamu podozrivých. Športovci z KĽDR súťažia po boku s juhokórejskými športovcami. Táto „spolupráca“ priniesla aspoň chvíľkový mier medzi Kim Jong-unom a juhokórejským prezidentom Moon Jae-inom. Akékoľvek hackerské útoky zo strany KĽDR by tento vzťah medzi vládcami iba zhoršili, čo by si určite nepriala ani jedna strana.

To, kto je zodpovedný za tieto útoky, nie je v tomto momente až také podstatné. Najväčším problémom je ale asi fakt, že ani taká celosvetová udalosť ako olympijské hry, nedokáže zjednotiť celý svet ani na jeden deň.

Zdroj: endgadget.com

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close