Žiari miliónkrát jasnejšie, ako Slnko: Čierna diera astronómom prezradila niečo o konci vesmírneho „obdobia temna“

400-tisíc rokov po veľkom tresku nastal v evolúcii nášho vesmíru dôležitý bod - obdobie reionizácie.

cierna diera
Zdroj: flickr.com (European Southern Observatory) CC BY 2.0 DEED

Približne 400-tisíc rokov po veľkom tresku nastalo vo vesmíre obdobie označujúce sa ako epocha reionizácie. Počas tejto éry a vesmír začal postupne ochladzovať a hmota sa začala spájať dokopy, píše portál SciTech Daily.

Počas tohto obdobia zároveň začali vznikať prvé hviezdy a galaxie. Po ich vzniku začala ich energia ohrievať vesmír v ich blízkosti, čo viedlo k opätovnej ionizácii zvyšného vodíku vo vesmíre. Obdobie reionizácie predstavuje proces, ktorý menil elektricky neutrálnu hmotu na ionizovanú. Ionizácia v tomto prípade znamená odtrhnutie jedného alebo viacerých elektrónov od atómu, či molekuly. Zároveň predstavuje druhú z dvoch hlavných fázových premien plynu, ktoré sa vo vesmíre udiali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia vedia popísať, čo toto obdobie pre vývoj kozmu znamenalo a čo sa počas neho dialo. Háčikom ale ostávalo, ako presne došlo k jeho vzniku.

Odpovede na túto otázku hľadal za hranicami našej Mliečnej dráhy. Vedci z University of Iowa našli stopy v skupine galaxií, ktorá sa označuje ako galaxie Lymanovho kontinua. Presnejšie sa im podarilo objaviť čiernu dieru, ktorá žiari miliónkrát jasnejšie, ako naše Slnko. Toto vesmírne monštrum môže byť podobné ako prvotné zdroje, ktoré odštartovali obdobie reionizácie. Čiernu dieru sa astonómom podarilo objaviť pomocou röntgenového observatória americkej NASA, s názvom Chandra.

Pomôže nám čierna diera odhaliť jeden z hlavných stupňov evolúcie vesmíru?

Čierne diery sú objekty s tak silným gravitačným poľom, že im nedokáže uniknúť ani tá najrýchlejšia vec vo vesmíre – svetlo. Momentálne o týchto objektoch veľa nevieme, avšak radia sa medzi tie najextrémnejšie telesá, ktoré môžeme v našom vesmíre nájsť.

Táto konkrétna čierna diera je dostatočne silná na to, aby vytvorila vo svojej domovskej galaxii kanály, cez ktoré unikajú ultrafialové fotóny. Práve tie dokázali astronómovia zachytiť.

„Naša štúdia naznačuje, že výtok energie z čiernych dier môže byť v prípade reionizácie kľúčový. Kanály, ktoré čierna diera vytvorila umožnili ultrafialovému žiareniu uniknúť a dostať sa do priestoru medzi galaxiami. Toto žiarenie následne viedlo k reionizácii vesmíru,“ vyjadril sa Phil Kaaret, autor novej štúdie.

Kaaret zároveň dodáva, že astronómovia zatiaľ nie sú schopní vidieť zdroje, ktoré stáli za reionizáciou v období 400-tisíc rokov po veľkom tresku. Ich štúdia sa zamerala na blízku galaxiu, ktorá obsahovala podobné vlastnosti, aké by sme mohli v období reionizácie pozorovať. Už čoskoro by sme ale mohli túto záhadu vyriešiť. Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý sa spustil len nedávno, je špecificky navrhnutý na to, aby vedcom umožnil nahliadnuť hlbšie do vesmíru.

Pomocou teleskopu Jamesa Webba sa tak vedci budú môcť pozrieť na vzdialené galaxie, ktoré by mohli byť jedny z prvých galaxií vo vesmíre a ktoré stáli za obdobím reionizácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre