SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zemské jadro má väčšiu teplotu, ako Slnko: Prečo našu planétu neroztaví?

Aký je rozdiel medzi horúcou hviezdou a jadrom planéty?

Jadro našej Zeme je obrovská žeravá guľa, ktorá môže dosahovať teploty okolo 6-tisíc °C, čo je podobná teplota, akú má naše Slnko, píše portál Sciencefocus.

Ľudia nikdy nevideli jadro našej planéty, no vďaka seizmológii – meraní zvukových vĺn, ktoré sa šíria interiérom Zeme, dokážu povedať, že naše jadro je tekuté. Vedci merajú teplotu nášho jadra nepriamo. Pozorujú, akou rýchlosťou zvukové vlny prejdú našou planétou. Na základe toho určia hustotu a tvrdosť skál. Následne sa pokúsia priradiť namerané hodnoty k vlastnostiam známych látok v zvýšených teplotách a tlakoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Problém je, že vedci nedokážu zreprodukovať podmienky, aké sa v jadre našej planéty nachádzajú, pretože sú naozaj extrémne. Neustále však prebiehajú nové pokusy a merania, ktoré zdokonaľujú naše vedomosti o zemskom jadre.

Ďalším významným odborom je študovanie prvkov vo vesmíre a to, ako sa správajú. Vďaka týmto vedomostiam môžu vedci tvrdiť, že jadro našej Zeme je tvorené hlavne zo železa, ktoré sa nachádza pod obrovským tlakom.

Ochrana pred žeravým jadrom

Aj napriek obrovskej teplote, ktorá dosahuje teploty Slnka sme na povrchu planéty v bezpečí. Lenže prečo je to tak? Jadro našej planéty sa nachádza približne 3-tisíc km pod nami a ak by sa v rovnakej vzdialenosti nachádzalo Slnko, po našej planéte by nezostala ani stopa. Hlavný rozdiel je ten, že jadro našej Zeme je obklopené prevažne pevným skalnatým plášťom. Zemská kôra, vrstva na ktorej žijeme, sedí na vrchu zemského plášťa. Vrstvy pevnej pôdy, ktorá sa nachádza medzi nami a vesmírom nám poskytuje lepšiu ochranu, ako otvorený vesmír.

Ďalším zásadným bodom je rozdiel medzi teplom a teplotou. Teplo je energia a teplota je hustota energie. Hustota energie znamená množstvo energie, ktoré sa nachádza v určitom priestore. Príkladom môže byť iskra, ktorej teplota dosahuje 1.5-tisíc °C. Ak iskra padne na vašu kožu, nezraní vás, no ak by ste ponorili ruku do vane, plnej vriacej vody, ktorá má len 100 °C, škoda by bola výrazne väčšia. To preto, lebo vaňa vody nesie viac tepelnej energie, ako iskra.

Na rozpustenie celej našej planéty by bolo potrebné oveľa väčšie množstvo energie, než aké sa nachádza v jadre. Príkladom je znova naše Slnko, ktoré má dostatok energie na to, aby dokázalo bez problémov zničiť celú našu planétu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close