SpravodajstvoVeda a výskum

Zem v minulosti vyzerala inak, ako ju poznáme dnes. Mala byť „vodným svetom“

Vedci získali dôkazy analýzou minerálov na dne oceánu

Ako vyzerala Zem pred 3 miliardami rokov? Najnovšie objavy poukazujú na to, že bola celá pokrytá oceánom a nenachádzali sa tu žiadne kontinenty. Tie prišli neskôr, keď tektonické dosky „vyvrhli“ spod hladiny oceánu mohutné časti zeme.

Dôkazy o tomto „vodnom svete“ našli v zachovalej časti dna oceánu, pri severozápadnej časti Austrálie. Pred 4.5 miliardou rokov vyformovala zrážka prachových častíc a skál planétu, na ktorej teraz všetci žijeme. Na počiatku bola bublajúca, roztavená guľa horúcej magmy, ktorá bola hlboká tisíce kilometrov. Ako sa Zem točila, postupom času sa ochladzovala a magma vyformovala prvé minerály v zemskej kôre.

Keď bola Zem ešte horúcou, vodná para a plyny unikli do atmosféry. Keď sa planéta dostatočne ochladila, začalo pršať.

„Nemôžeme s určitosťou povedať, čo bolo zdrojom všetkej vody, no nech je to čokoľvek, bolo to prítomné v časoch, kedy sa na planéte nachádzal lávový oceán,“ Hovorí Benjamin Johnosn, autor najnovšej vedeckej štúdie.

Vedci zistili, že pred 3 miliardami rokov sa v oceánoch nachádzalo viac prvku kyslík-18, než kyslík-16 ktorý sa v súčasnosti nachádza v našich oceánoch. Počítačové modely ukázali, že v globálnom merítku si pôda z vody berie práve kyslík-18. V prípade neprítomnosti kontinentov by sme dostali presne také hodnoty, aké sa podarilo získať vedcom. Preto prišli k záveru, že Zem nemohla mať v minulosti kontinenty.

Myšlienku planéty bez kontinentov v minulosti presadzovalo hneď niekoľko vedcov, no tí sa nevedeli zhodnúť na tom, koľko zemskej kôry bolo viditeľnej nad hladinou. Tento nový výskum poskytuje vedcom presné údaje. Prospekt starovekého vodného sveta taktiež dáva priestor zaujímavej otázke. Kde sa objavili prvotné stopy života a ako sa vyvíjali?

„Sú dva tábory, ktoré majú odlišnú odpoveď na túto otázku. Ak je naša teória správna, život na súši nemal do určitého času takmer žiadny, alebo vôbec žiadny priestor,“ vysvetľuje Benjamin Johnson.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close