Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Zem bude mať na istú dobu „druhý Mesiac“

Tím astronómov spozoroval drobný asteroid, ktorý je uväznený v našom gravitačnom poli

Naša Zem by mohla mať ďalší mesiac, maličký a dočasný. Svojou gravitáciou totiž zachytila objekt s názvom 2020 CD3. Spozoroval ho tím astronómov z Catalina Sky Survey, programu financovaného americkou vesmírnou agentúrou NASA.

Podľa výpočtov ide o objekt s rozmermi 1.9 až 3.5 metra. Pravdepodobne sa dostal na obežnú dráhu okolo Zeme pred troma rokmi a bohužiaľ, jeho prítomnosť je len dočasná. Ide zároveň o druhý asteroid, ktorý ostal uväznený gravitáciou našej planéty. Prvým bol asteroid s názvom 2006 RH120 a Zem obiehal po dobu 18 mesiacov v rozmedzí rokov 2006 a 2007.

„Zem má nový dočasný mini-mesiac, ktorý sme objavili v noci 15. februára,“ vyjadril sa astronóm Kacper Wierzchos.

Asteroidy, ktoré sa nazývajú aj mini-mesiace, bývajú spravidla len niekoľko metrov veľké. Nejde  vôbec o ojedinelý jav a vedcom sa dokonca podarilo vypočítať, že v akúkoľvek dobu by mal okolo Zeme obiehať aspoň jeden asteroid, s priemerom aspoň jeden meter. V našej blízkosti sa udržia spravidla okolo jedného roka, než nad nimi prevezme nadvládu gravitácia slnka a ony odletia preč.

Mini-Mesiac
Zdroj: NASA

Na rozdiel od Mesiaca, našej prirodzenej družice, neobiehajú zatúlané asteroidy v pravidelných kruhovitých tvaroch. Namiesto toho sledujú komplikované vzorce, ktoré vznikajú dôsledkom boja troch rozličných gravitácií. Gravitácie Zeme, Mesiaca a samozrejme Slnka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Mesiac mini-mesiac Objav Zem
Close
Close