Zeleň na okraji Slnečnej sústavy? Dysonov strom by mohol vytvoriť raj vo vnútri kométy

Je to jeden z nápadov teoretického fyzika Freemana Dysona, ktorý vymyslel niekoľko fascinujúcich megastavieb.

Dysonov strom
Zdroj: YouTube(Unveiled)

Freeman Dyson bol teoretickým fyzikom, ktorý svetu priniesol niekoľko zaujímavých, čisto hypotetických konceptov. Medzi ne sa radí napríklad aj Dysonova sféra, megastavba okolo hviezdy, ktorá by dokázala produkovať dostatočné množstvo energie pre vyspelé civilizácie.

Ďalším jeho nápadom je aj takzvaný Dysonov strom. Je to hypotetická, umelo vytvorená rastlina, ktorá by dokázala rásť na kométach. Momentálne neexistuje presný koncept toho, ako by mal Dysonov strom vyzerať, no vedci tvrdia, že takáto rastlina by mohla rásť na ľadových kométach, ktoré sa nachádzajú na okraji našej Slnečnej sústavy, hovorí YouTube kanál Unveiled. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dysonov strom by mal využívať vodu a uhlík, ktoré sa v kométach nachádzajú. Rastliny by rástli takým spôsobom, ktorý by im umožnil vytvárať skleníkové plyny, dokonca aj vo vesmírnom vákuu. Koncept Dysonovho stromu tvrdí, že rastliny, ktoré by sa rozrástli po celej kométe by vytvorili prostredie, vhodné pre život.

Ako by mal Dysonov strom vyzerať?

Väčšina konceptov hovorí o štruktúrach v jadre kométy, ktoré by pripomínali kmene stromu. Tie by dokázali vyhĺbiť v interiéri kométy priestor, kde by existoval dýchateľný vzduch a prijateľné podmienky pre život. Niekoľko ďalších konceptov ponúka technologicky vyspelejšiu variantu Dysonovho stromu. Pokrytie rastlinami by v tomto prípade malo byť tak husté, že by sa vytvorila istá forma atmosféry a ľudia by mohli žiť aj na povrchu kométy.

Na prvý pohľad sa Dysonove stromy javia, akoby boli vytrhnuté zo sci-fi filmu. Je pravda, že funkčný koncept Dysonovho stromu je otázkou ďalekej budúcnosti, no ľudstvo robí prvé pokroky. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici mohli astronauti nedávno zozbierať prvú úrodu reďkoviek, vypestovaných vo vesmíre. Rastliny rástli ale aj na Mesiaci. Išlo o pokus, odohrávajúci sa v uzavretej biosfére, vo vnútri čínskej misie Chang’e-4.

Lenže ako by nám Dysonov strom mohol pomôcť? Kométy, ktoré by sa dali použiť na jeho vytvorenie sa nachádzajú na okraji našej sústavy. Dysonove stromy by preto mohli teoreticky slúžiť ako základňa, z ktorej by sa ľudia budúcnosti mohli vydať ku hraniciam Slnečnej sústavy, napríklad Oortovmu oblaku. Možno by sa jedného dňa mohli Dysonove stromy stať ďalším miestom, ktoré budeme nazývať našim domovom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre