SpravodajstvoVeda a výskum

Zdriemnuť si je dobré: Ako nás môže krátky „šlofík“ zachrániť pred únavou?

Nové výskumy ukázali, že zdravých 8 hodín spánku nemusí byť v jednom nepretržitom bloku.

Niekedy môžeme zabúdať na to, aký je spánok dôležitý. Napríklad aj vynálezca, Thomas Edison radšej spával len pár hodín denne, aby bol čo najproduktívnejší. Je ale možné, aby bol pre nás kratší spánok lepší?

Portál Science Alert píše, že odporúčaných 8 hodín spánku má svoje opodstatnenie, pretože menej spánku nevedie ani k zvýšenej produktivite, ani k lepšiemu spánku. V posledných desiatich až pätnástich rokoch vedci zistili, že odopieranie si spánku má výrazný dopad na metabolizmus a imunitný systém človeka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znamená to, že človek, ktorý málo spí môže mať problém tráviť potravu, či bojovať s infekciami. Zároveň je postihnutých aj množstvo psychologických procesov. Spánok si však nemusíte dopriať len v neprerušenom 8-hodinovom bloku.

Existuje množstvo spôsobov, ako získať energiu, ktorú potrebujete. V roku 1943 vymyslel Richard Buckminster Fuller dve hodiny spánku, ktoré rozdelil do tridsaťminútových blokov. Takýchto metód existuje množstvo, no niektoré fungujú lepšie, ako iné. V konečnom dôsledku však padajú na jednej dôležitej veci – stále spíte len pár hodín. Napriek tomu tieto metódy poukázali na jeden podstatný fakt.

„Existujú dôkazy, poukazujúce na to, že človek nepotrebuje spať nepretržite 8 hodín, aby mal dostatok energie,“ tvrdí Siobhan Banks z University of South Australia.

Zdriemnuť si je dôležité

Niekedy človek nemôže spať 8 hodín, ak napríklad vstáva skoro ráno do práce. V takomto prípade odborníci tvrdia, že cez noc môže kľudne spať len 4 hodiny, no môže si poobede zdriemnuť. Hoci sa môže zdať, že šlofíky sú tou správnou cestou, naše telo by nedokázalo fungovať len na nich. Mozog totiž potrebuje aspoň jeden dlhší spánkový cyklus za noc, aby správne fungoval.

Náš spánok sa môže rozdeliť na REM fázu a non-REM fázu. Non-REM fáza sa skladá z troch ďalších častí. Prvou je prechod z bdelého stavu do spánku, druhá fáza je ľahký spánok a tretia je prechod z ľahkého spánku do hlbokého.

Na tretej fáze non-REM spánku je zaujímavé to, že ju potrebujete na to, aby ste sa ráno cítili oddýchnutí. Jeden spánkový cyklus trvá približne 70 až 120 minút, čiže aj 4-5 hodín spánku sú pre telo dostačujúce, hoci sa ich odporúča dopĺňať šlofíkmi. Lenže čo ak sa nám nedarí získať viac hodín spánku?

Siobhan Banks tvrdí, že aj to je bežnou realitou pre množstvo ľudí. Či už niekto nestíha odovzdať projekt, alebo má problémy so spánkom, veľká skupina ľudí spí veľmi málo. To znamená, že ich mozog môže pracovať pomalšie, avšak z tejto situácie sa vie veľmi rýchlo zotaviť. Akonáhle si nájdeme čas a začneme mať lepší spánkový režim, náš mozog sa veľmi rýchlo dá opäť dokopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close