SpravodajstvoVeda a výskum

Zdajú sa Vám ľudia iných etník v tvári rovnakí? Štúdia vysvetľuje, prečo je to tak

Zdajú sa Vám ľudia iných etník v tvári rovnakí? Štúdia vedcov vysvetľuje, prečo je to tak. Mimochodom, je to vzájomné, aj my sa zdáme iným etnikám ako rovnakí

Portál Spiegel.de píše, že výskumný tím vedený Jennifer Eberhardt zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii skúmali mozgy 20 mladých, mužských dobrovoľníkov s  bielou pleťou. Skutočnosť, že sú ľudia schopní rozlišovať jednotlivcov od iných etnických skupín, je spôsobená tým, ako mozog spracováva vizuálne informácie.

Tím realizoval tri rôzne experimenty, v  ktorých sa dobrovoľníci pozreli na fotografie ľudí s  inou farbou pleti a vyhodnotili, aké podobné sú ich tváre. Mozgová aktivita účastníkov bola meraná pomocou magnetickej rezonancie. Vedci dospeli k  záveru, že vo všetkých troch experimentoch bieli účastníci uviedli, že tváre černochov považujú za veľmi podobné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Snímky z  magnetickej rezonancie tiež ukázali, že oblasti v mozgu, ktoré sú zodpovedné za rozpoznávanie tváre sa spomalili a stali sa menej aktívnymi pri fotografiách ľudí s inou farbou pleti. V  prípade vlastnej etnickej skupiny boli mozgové neuróny oveľa citlivejšie a aktívnejšie na rozdiely v tvárach. Dôvodom je, že príslušníci rovnakej etnickej skupiny majú viac kontaktov s členmi vlastnej skupiny a ich mozog má viac vizuálnych skúseností.

Inými slovami, tak ako sa nám zdajú všetci černosi „rovnakí“, tak sa zdáme aj my im, ako cez „kopírku“. Je to spôsobené tým, že mozog nemá toľko „skúsenosti“ s rozoznávaním tvári členov iných etník, a tak si svojvoľne „dokresľuje“ ich vzhľad. Teóriu vedcov tak možno aplikovať aj na iné etnické skupiny obyvateľov, ktoré sa nám „zlievajú“. Netreba to však brať ako urážku, ale skôr ako fakt, ako náš mozog spracováva vizuálne vnemy.

Vedci zdôrazňujú, že neschopnosť dobre rozpoznať tváre iných etnických skupín môže mať aj negatívne dôsledky a  môže dochádzať k rasovým predsudkom či neúmyselným falošným svedectvám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close