SpravodajstvoVeda a výskum

Zbraň proti neurologickým ochoreniam: Vedci objavili nový druh mozgovej komunikácie

Neuróny môžu medzi sebou komunikovať aj prenášaním týchto látok.

Vo vedeckom časopise Cell Reports sa objavila štúdia naznačujúca existenciu úplne novej komunikácie medzi neurónmi v mozgu. Presnejšie je to forma prenosu proteínov a vedci sa domnievajú, že pochopenie a kontrola tejto komunikácie by mohla pomôcť pri liečbe neurologických ochorení, píše portál IFL Science.

Komunikáciu v mozgu obvykle riadia neuroprenášače. Tie sa rozložia medzi jednotlivými synapsami a následne zdieľajú signály prichádzajúce z jednej bunky tej ďalšej. To ale nie je všetko, ako nedávno zistili vedci. Náš mozog môže byť o trošku komplikovanejší, o čom svedčia aj presuny určitých druhov proteínov. Vedci majú podozrenie, že aj tieto pohyby môžu byť nejakou formou komunikácie medzi neurónmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konkrétne sú to dva druhy proteínov, ktoré sa dokážu presúvať medzi mozgovými bunkami. V tomto prípade ale existuje riziko že sa nahromadia a vytvoria povlak vedúci k rozvoju alzheimerovho ochorenia. Doteraz ale nebolo jasné, či ide len o čistú patologickú formu komunikácie, alebo či sa môže táto forma prenosu objaviť aj v zdravom mozgu.

Biotin je látkou, ktorá vedcom pomohla tento problém vyriešiť. Je to látka, ktorá sa používa na označenie a následné sledovanie proteínov. Pokusy na potkanoch priniesli v tomto smere zaujímavé výsledky. Biotin aplikovali na proteíny, nachádzajúce sa v očiach hlodavcov a o jedenásť dní neskôr ich objavili aj v odlišných častiach mozgu.

„Tento objav môže zmeniť spôsob, akým rozlišujeme zdravý a chorý mozog. Komunikácia mozgu pomocou proteínov ešte nebola doteraz pozorovaná. Je to nový spôsob, ako môže mozog komunikovať so svojimi časťami,“ vyjadril sa doktor Hollis Cline, jeden z autorov novej štúdie.

Boj proti neurologickým ochoreniam

Čo je zaujímavejšie, medzi proteínmi, ktoré sa dokážu presúvať medzi mozgovými neurónmi, objavili aj dva druhy, ktoré sa spájajú s rôznymi neurologickými ochoreniami vrátane alzheimera. Rozdiel v tomto prípade bol, že štúdia pracovala so zdravým mozgom. Výskum teda naznačuje, že presun proteínov medzi neurónmi nie je niečo, čo sa spája s chorým orgánom.

„Presun proteínov tau a synuclein v zdravom mozgu je úplne normálne. Ak však trpí pacient alzheimerovou chorobou, po mozgu sa presúvajú toxické formy týchto proteínov,“ vysvetľuje Cline.

Proteíny cestujú z jedného neurónu do druhého v obaloch označujúcich sa ako exozómy. Tie vyvolávajú komunikáciu medzi jednotlivými bunkami prostredníctvom správu nesúcich zlúčenín. Štúdia je podľa autorov veľkým úspechom. Podarilo sa im potvrdiť, že komunikácia prostredníctvom proteínov prebieha aj v zdravom mozgu.

Hoci sú na túto tému potrebné ešte ďalšie výskumy, autori už teraz naznačujú rôzne možnosti ich objavu. Ak by sa podarilo nájsť spôsob, ako túto aktivitu kontrolovať, ľudstvo by objavilo nový spôsob, ako sa vysporiadať s neurologickými ochoreniami, ako napríklad alzheimerova choroba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close