Zbavte sa zlých návykov, ktoré skracujú život vášho smartfónu: Tomuto by ste sa mali vyvarovať!

Ak chcete, aby bol váš smartfón v dobrej kondícii i po viacerých rokoch, zbavte sa týchto piatich zlých návykov, ktoré ho poškodzujú.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

I keď sú dnešné smartfóny celkom odolné a niektoré z nich dokážu vydržať i niekoľko rokov, mali by sme sa o ne starať. Udržiavať ich v dobrej kondícii nemusí byť vôbec hračka, najmä ak nevieme, ako na to. Ľahko sa teda vieme dostať do situácie, kedy nám neostáva nič iné, než si poriadiť nový kus. Všetci si však chceme udržať jeden a ten istý smartfón čo najdlhšie, teda aspoň pokiaľ nám vyhovuje. A k tomu potrebujeme, aby sme sa oň i náležito starali. Teraz sa pozrieme na päť najčastejších zlozvykov, ktoré stále všetci vykonávame. Zbavme sa teda týchto zlých návykov všetci a teraz.

Zle nabíjame náš smartfón

I keď sa na nás z každej strany hrnú informácie o správnom nabíjaní, i tak nemeníme svoje návyky. Stále tak ubližujeme nášmu zariadeniu a pripravujeme sa o kapacitu batérie. A povedzme si úprimne, práve pre malú výdrž batérie často meníme naše zariadenie skôr, ako by sme mali. Vraví sa, že je ideálne držať náš smartfón nabitý medzi 20% a 90% kapacity, pričom sa tieto ideálne hodnoty líšia. Nezabúdajte však, že nemusíme náš smarfón vybíjať ani na 0% pri jeho kúpe a prvom používaní. Dnešné batérie nemajú pamäť a úplné vybitie batérie tak nemá zmysel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odhadzujeme náš smartfón ako sa nám zapáči

Do piatich najčastejších zlých návykov môžeme zaradiť i nesprávne odkladanie nášho zariadenia. Len si predstavte situáciu, prídete domov z práce či obchodu a len tak smartfón odhodíte na posteľ, stôl či iné miesto. Navyše nás vôbec netrápi, či ide o príliš chladné či horúce miesto, ktoré nášmu zariadeniu taktiež veľmi škodí. Často sa tak stáva, že sa náš smartfón jednoducho mechanicky poškodí, prípadne mu opäť skrátime životnosť batérie. Odkladajme tak naše zariadenie opatrne a na teplotne vyvážené miesto.

Zanedbávame čistenie nášho zariadenia

Či už čistenie zvonku, tak i zvnútra. Do piatich najčastejších zlých návykov patrí i zberanie odpadu v smartfóne. Máme v ňom nainštalované rôzne aplikácie, ktoré sme týždne či mesiace nepoužili, v horšom prípade dokonca nikdy. Zaberáme si tak pamäť nášho smartfónu, míňame si energiu batérie pre procesy na pozadí a navyše prichádzame i o výkon nášho zariadenia. Z času na čas by sme tak mali naše zariadenie vyčistiť i zvnútra a odinštalovať nepotrebné aplikácie.

Potrebné je však čistiť náš smartfón i zvonku, keďže by sme na priemernom zariadení vedeli nájsť viac nečistoty, ako na záchodovej doske. Odporúča sa čistenie navlhčenou handričkou, no nie príliš mokrou, prípadne handričkou z mikrovlákna. V žiadnom prípade však váš smartfón nedezinfikujte alkoholom či dezinfekciou na báze alkoholu. V najhoršom prípade zrieďte vodu s pár kvapkami alkoholu pre lepší pocit, no dávajte si pozor, aby alkoholu nebolo príliš.

Navyše by sme si z času na čas mali vyčistiť i naše konektory ako USB či 3.5mm jack. Oba zachytávajú veľké množstvo prachu a nečistôt, preto by sme sa mali zamerať i na ne. Vstupujte však do nich opatrne najlepšie dreveným špáradlom, vatovou tyčinkou či zubnou kefkou. Nie sme však odborníci, a preto by sme k čisteniu mali pristupovať nadmierne opatrne.

Ignorujeme softvérové aktualizácie

Systémové aktualizácie nie sú dostupné pre náš smartfón len pre zábavu. Aktualizácie vedia z nášho zariadenia spraviť výkonnejší smartfón a v neposlednom rade i vytvoriť bezpečnejšie prostredie. Prinášajú totiž bezpečnostné balíky, ktoré opravujú chyby a chránia nás pred rôznymi útočníkmi. Navyše prinášajú nové funkcie, ktoré sú pre náš častokrát veľmi lákavé.

Používame neoriginálne príslušenstvo

Rovnako treba uviesť, že v mnohých prípadoch používame i neoriginálne príslušenstvo spolu s našimi smartfónmi. Môže ísť napríklad o neoriginálne nabíjačky. Dobrým príkladom môže byť špeciálny čip, nazvaný MFi, ktorý využívajú nabíjačky pre telefóny iPhone. Ten komunikuje priamo s operačným systémom. Mnoho alternatívnych nabíjačiek iPhone telefónov tento čip nemá. Vo všeobecnosti problémové môžu byť najmä lacné a necertifikované náhrady originálneho príslušenstva. Samozrejme, netýka sa to len nabíjačiek, ale i ďalšieho príslušenstva.

Ktoré z týchto zlých návykov vykonávate stále aj vy? A poznáte máte i nejaké ďalšie zlé návyky? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre