Technológie

Záujmy Intelu a Microsoftu sa pomaly ale isto rozdeľujú. Príde niekedy ku „rozchodu“ týchto dlhoročných partnerov?

Spolupráca spoločností Intel a Microsoft sa začala už naozaj dávno a toto nerozdeliteľné puto tvorilo dlhé roky vládcu na trhu. Intel mal v každom operačnom systéme Windows výraznú dominanciu oproti jeho konkurentom, no najnovší Windows 10 je úplne iným orieškom. Zo spoločnosti Intel sa už pomaly ale isto nestáva svetový líder v oblasti procesorov a svetu už zopár generácií nepredstavil nič obrovsky revolučné, zatiaľ čo jeho konkurenti Qualcomm a AMD predstavujú jednu novinku za druhou, z ktorých je ohúrený nie len svet, no aj samotný Microsoft. Ako teda vyzerá budúcnosť dlhoročných partnerov?

Qualcomm sa do súboja zapojil už v minulosti

Zhrňme si to všetko od začiatku samotného operačného systému Windows 10, pretože je pre vzťah Intelu a Microsoftu kľúčový. Microsoft od začiatku preferoval procesory od spoločnosti Intel, ktoré si našli svoje miesto takmer vo väčšine high-end zariadení, ktoré ponúkal Microsoft alebo OEM výrobcovia. Maličké percento si uchmatlo aj AMD, no to bolo v začiatkoch Windowsu 10 na tom naozaj zle. Svoju podstatnú rolu zohrala ale spoločnosť Qualcomm, ktorá sa zapojila do hry o prenosné Windows zariadenia. Qualcomm predstavil hneď niekoľko procesorov Snapdragon, ktorými vybavil Microsoft svoje Lumie. Tie vo svete (v tom čase) zožali celkom úspech, no to určite vytvorilo vrásky samotným majiteľom Intelu. Práve v tej dobe si zrejme začali uvedomovať, že ich podradnú sériu procesorov Atom, ktoré sú aj dodnes osádzané vo Windows tabletoch a najslabších notebookoch, pomaly nahradí oveľa úspornejší a výkonnejší Snapdragon.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Snapdragony ovládli trh s mobilnými zariadeniami

V dnešnej dobe už môžeme s prehľadom povedať, že žiadne zariadenie s procesorom Intel Atom na svete populárne nebolo tak, ako úplne nová rada Always On zariadení, ktorá je poháňaná najnovšími a najvýkonnejšími mobilnými procesormi od Qualcommu. LTE konektivita a obrovská výdrž batérie, sú iba čerešničkami na torte samotného vývoja Qualcommu, ktorý dokázal úspešne „prepojiť“ hneď niekoľko svojich produktov. To, že Qualcomm tomuto trhu jednoducho dominuje by nikomu nevadilo, no Intel sa ani len neposnažil ísť aspoň o kúsoček vopred a nechal Qualcommu otvorené dvere dokorán. Podobne bude vyzerať aj blízka budúcnosť, keďže vieme, že Intel o mobilný svet zrejme tak skoro nezakopne.

Intel pomaly ale isto stráca aj herných OEM partnerov

Ďalšia spoločnosť, ktorá Intelu iba začína robiť vrásky, je AMD. AMD bolo dlhé roky naozaj na úpadku, no po niekoľkých nepodarených rokoch sa konečne vzchopila, ak dokonca samotný Intel neprekonala behom niekoľkých mesiacov. AMD je už dlhé roky zameraná na procesory s naozaj vysokým výkonom a v jej pláne nie je prebrať štafetu Intelu, čo sa klasických kancelárskych počítačov týka. V hľadáčiku AMD je ale o čosi cennejší kúsok. Najväčší záujem má práve o oblasť herných počítačov a notebookov. I keď takýchto zariadení momentálne na trhu extra veľa nie je, budúcnosť bude úplne iná, teda aspoň do momentu, pokiaľ Intel nevykoná adekvátny protiútok. Nová generácia procesorov Ryzen od AMD je značne výkonnejšia a pre OEM výrobcov výhodnejšia a to je hádam jasným indikátorom toho, čo budú od trhu žiadať samotní hráči počítačových hier.

Vzťah Intelu a Microsoftu sa určite tak skoro neroztrhne, no je pomaly ale isto na úpadku. Čo si o tomto probléme myslíte Vy? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close