SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Zaujíma vás prečo lítiové batérie strácajú kapacitu?

Nie je žiadnym tajomstvom, že lítiové batérie časom strácajú na kapacite, čím sa znižuje výdrž našich mobilných či iných zariadení. Ale zaujímalo vás niekedy čo sa deje vo vnútri batérie? A prečo vlastne dochádza k znižovaniu výdrže? Na túto problematiku sa pozreli americký vedci, ktorí vyvinuli špeciálne zariadenie, ktoré umiestnili do elektronického mikroskopu, vďaka ktorému mohli sledovať proces nabíjania a vybíjania batérie. Nižšie na obrázkoch si môžete pozrieť spomínane procesy.

Proces nabíjania a vybíjania batérie
Proces nabíjania a vybíjania batérie

Prvá štvorica obrázkov (v rade) predstavuje proces nabíjania, kde je zachytené nabíjanie batérie, ktoré spôsobuje vytvárania drobných usadenín lítia na elektródach, pričom posledné dva obrázky v rade predstavujú proces vybíjania. Pozornému oku určite neuniklo, že drobné usadeniny, ktoré vznikli v procese nabíjania sa úplne počas vybíjania nerozložia. A práve tento „nedokonalý“ proces spôsobuje znižovanie výdrže batérie.

Zdroj: engadget.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close