Zatvárate aplikácie, aby ste znížili spotrebu batérie či zlepšili výkon telefónu? Robí to viac škody ako úžitku. Prečo?!

Mnohí veria tomu, že zatváranie aplikácií na pozadí šetrí batériu alebo zvyšuje výkon. Prečo to nie je pravda?

zatvaranie aplikacii Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Je možné zrýchliť váš smartfón zatváraním aplikácií spustených na pozadí? Veľa ľudí verí, že áno, no v skutočnosti to môže priniesť viac škody ako úžitku. Na tému upozorňuje portál makeuseof.com.

Aplikácie na pozadí môžete zobraziť buď kliknutím na tlačidlo štvorca, ktoré nájdete na spodku obrazovky alebo rýchlym posunutím prsta po obrazovke smerom nahor, kedy vyvoláte okno známe ako Multitaskung či Správcu otvorených aplikácií. Pri prvých verziách zariadení Android ste zatvorením aplikácií mohli uvoľniť miesto v operačnej pamäti RAM, ako aj šetriť batériu, no dnes sa to už neodporúča.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatvorením aplikácií totiž nedôjde k žiadnemu zlepšeniu výkonu a vysvetlíme si,  prečo je to tak. Je logické myslieť si, že ak je aplikácia spustená, čerpá vašu batériu, no nie je to celkom tak. Aplikácie na pozadí vo väčšine prípadov nie sú dôvodom prehnanej spotreby batérie, a to najmä vďaka šikovnej funkcii Doze.

Novšie verzie Android už šikovne narábajú s dostupnými zdrojmi a šetria vašu batériu. Aplikácie na pozadí totiž fungujú v kvázi hibernačnom režime a dostupné zdroje využívajú len minimálne. Inými slovami, museli by ste mať na pozadí stovky aplikácií v tomto režime, aby to malo reálny dopad na batériu zariadenia či na výkon.

Ďalším populárnym mýtom je to, že zatvorením aplikácií na pozadí dosiahnete rýchlejšie fungovanie aplikácií, ktoré práve používate. To nie je pravda a opäť sa to viaže na to, ako váš smartfón pracuje s dostupnými zdrojmi. Android zariadenia dokážu inteligentne narábať s dostupnou pamäťou RAM. To znamená, že dokážu mať otvorených viacero aplikácií s minimálnym dopadom na výkon. Pravdou však je, že sa odporúča z času na čas reštartovať smartfón. Dôvodom je, že potom, ako dôjde k vypnutiu aplikácie, tak útržky kódov zostávajú aj naďalej v RAM pamäti a reštartovaním dokáže tieto zbytky po aplikáciách dostať preč zo zariadenia.

Zatváranie aplikácií nešetrí batériu, a ani výkon

Ak však neustále zatvárate aplikácie, pri opätovnom spustení sa musia odznova kompletne načítať. To znamená, že potrebujú viac výkonu. Keďže žerú viac výkonu, budú potrebovať aj viac energie a vaše zariadenie sa vybije o niečo rýchlejšie. Ak zatvárate aplikácie preto, aby ste ušetrili čo najviac batérie, odporúčajú sa iné kroky. Tými sú zníženie jasu, vypnutie notifikácií alebo zapnutie úsporného režimu.

Aby toho nebolo málo, zatváranie aplikácií na pozadí je zbytočné, pretože sám Android zatvára aplikácie, ktoré nepotrebuje. Zariadenia sú už natoľko vyspelé že poznajú, ktoré aplikácie by mali fungovať a ktoré môže vypnúť. Túto sféru riadi algoritmus, ktorý sa stará o odstránenie aplikácií v prípade, že sa pamäť RAM zatvorí.

Inými slovami povedané, váš smartfón sa sám postará o to, aby fungoval tak, ako má. Aj napriek všetkému, čo tu bolo napísané, existujú prípady, kedy je zatváranie aplikácií dobrým krokom. Ak aplikácia nefunguje tak, ako má alebo zamŕza, vtedy môže jej zatvorenie a reštart vyriešiť problém.

Úplne zatvoriť aplikáciu sa odporúča aj vtedy, ak ste s ňou skončili a neplánujete s ňou dlhšiu dobu pracovať. Facebook, Instagram alebo Messenger sú aplikácie, ktoré opakovane otvárame aj niekoľkokrát za sebou, preto je zbytočné ich neustále zatvárať a otvárať. Mobilné hry sú ale „ťažkými“ aplikáciami, ktoré si vyžadujú veľa zdrojov. Ak ste s ňou skončili a neplánujete ju najbližší čas opäť otvárať, odporúča sa ju zatvoriť úplne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre