SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Zatmenie Slnka tak, ako ste ho ešte nevideli: Pozrite sa naň z povrchu inej planéty

Americká NASA nedávno zverejnila záber z roveru Perseverance, na ktorom môžeme vidieť jeden z mesiacov Marsu, Phobos.

Americká vesmírna agentúra NASA opäť ukazuje krásy červenej planéty. Tentokrát sa roveru Perseverance podarilo pomocou kamery Mastcam-Z zachytiť „zatmenie Slnka“, píše portál NASA’s JPL.

Na zábere môžete vidieť mesiac Phobos, ako prechádza popred Slnko. Hoci nejde o tak dramatický úkaz, ako keď sledujeme zatmenie zo Zeme, pozorovania roveru umožnia vedcom lepšie pochopiť obežnú dráhu mesiaca a ako jeho gravitácia vplýva na vývoj marťanskej kôry a plášťa. Celá udalosť trvala len niečo cez 40 sekúnd, čo je oveľa kratšie ako zatmenie Slnka na Zemi. Mesiac Phobos je totiž 157-krát menší, ako naša prirodzená družica.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zábery roveru Perseverance sú ďalšími zo série. Americká vesmírna agentúra už niekoľkokrát v minulosti zachytila pohyb mesiaca Phobos. Po prvýkrát sa však zatmenie na Marse podarilo zachytiť v roku 2004, dvojicou roverov Spirit a Opportunity. V trende pokračoval aj rover Curiosity a aj rover Perseverance.

Posledná várka záberov je však výnimočná. Vďaka kamere Mastcam-Z sa vedcom podarilo zachytiť najviac priblížené video mesiaca s najväčšou snímkovou frekvenciou. Vedecký tím, ktorý má na starosti túto pokročilú kameru vedel, že zábery budú dobré, no aj tak ich finálny záber zaskočil. Perseverance totiž najskôr pošle ukážku v nízkom rozlíšení, aby mal tím na Zemi predstavu, ako bude finálny záber vyzerať.

„Vnímala som to ako narodeniny alebo sviatok, keď zábery konečne prišli. Tušila som, že ten deň príde, no keď sa ku nám snímky dostali, aj tak som bola prekvapená,“ vyjadrila sa Rachel Howson, ktorá riadi kameru Mastcam-Z.

Ďalším faktorom, ktorý nové zábery oddeľuje od predchádzajúcich pokusov, je solárny filter kamery. Funguje podobne ako slnečné okuliare a vďaka nemu mohli vedci rozlíšiť jemné detaily v tvare mesiaca. Na videu si ale môžete vďaka filtru všimnúť aj solárne škvrny, tmavé regióny na povrchu hviezdy.

Špirála smrti

„Je fascinujúce, že môžete vidieť zatmenie Slnka na Marse tak, ako ho vnímal rover Perseverance,“ píše NASA.

Čo sa týka samotného mesiaca Phobos, ten je pre vedcov mimoriadne zaujímavým objektom. Počas svojho obehu okolo planéty vytvára malé slapové sily, ktoré deformujú interiér planéty. Vďaka týmto slapovým silám sa zároveň mení obežná dráha mesiaca. Štúdiom jeho obežnej dráhy môžu vedci lepšie pochopiť poddajnosť hlbších vrstiev planéty, čo im môže pomôcť pri určovaní ich kompozície.

Smutnou správou je, že vedci už teraz vedia o tragédii, ktorá na mesiac Phobos čaká. Mesiac sa postupne približuje k povrchu planéty a je otázkou niekoľkých desiatok miliónov rokov, keď sa s ňou zrazí. Aj pozorovania zatmení Slnka z povrchu Marsu vedcom umožňujú lepšie pochopiť „špirálu smrti“, ktorú mesiac pomaly, ale isto nasleduje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close