SpravodajstvoXiaomi

Zaspomínajme si na prvý Xiaomi telefón, Mi 1. Dokázal v tom čase konkurovať súčasným vlajkovým lodiam?

Xiaomi Mi 1 bol smartfón, ktorý konkuroval najlepším, ale stál o polovicu menej. Pozrite sa na model zariadenia, ktorý odštartoval „Xiaomi epochu“

Spoločnosť Xiaomi vznikla v roku 2010, avšak svoj prvý smartfón predstavila až 1 rok na to, konkrétne 16. augusta 2011. Išlo o model smartfónu Mi 1.

Medzi hlavných konkurentov spoločnosti Xiaomi, približne 10 rokov dozadu, patrili výrobcovia smartfónov ako Sony, Apple, Nokia, Samsung, Motorola, HTC a ďalšie. Mnohé z nich sú dnes skôr trpaslíkmi, ktorí sa snažia zaujať zákazníkov, ale nevedia ako. Dobrým príkladom je taiwanská spoločnosť HTC, či Motorola.

Špecifikácie dnes nikoho neohúria, ale…

Vráťme sa však späť, k smartfónu Mi 1 (vo vybraných regiónoch sa predával ako model Mi 1S). Išlo o zariadenie, ktoré ponúklo 1GB RAM a 4GB úložný procesor. Srdce smartfónu tvoril procesor Snapdragon S3 a grafický čip Adreno 220. Zariadenie sa okrem iného mohlo pochváliť batériou o kapacite 1930 mAh, či 8-megapixelovou kamerou v kombinácii s 2-megapixelovým selfie snímačom. Cenovka smartfónu bola približne 270€, nešlo tak o najlacnejšie zariadenie, ale aj napriek tomu patrilo medzi cenovo atraktívne modely smartfónov, hlavne v porovnaní s konkurenciou.  Dokazujú to aj čísla, v priebehu 34 hodín od spustenia objednávok, zariadenie si zarezervovalo viac ako 300-tisíc záujemcov.

Xiaomi Mi 1
Zdroj: Wikipedia.org

Aby sme nezabudli, tak displej smartfónu bol veľký 4“ a išlo o kapacitný TFT displej s rozlíšením 854 bodov x 480 bodov s podporou 16 miliónov farieb.

Čo ponúkala v tom čase konkurencia?

V roku 2011 „najhorúcejšími“ zariadeniami boli bezpochyby Samsung Galaxy S II a iPhone 4. Samsung Galaxy SII bol predstavený vo februári 2011 a priniesol Super AMOLED displej s rozlíšením 800 x 480 bodov. Poháňaný bol procesorom Exynos 4210 Dual v kombinácii s grafickým čipom Mali-400MP4. Okrem iného disponoval interným úložným priestorom o kapacite 16GB/32GB, ktorý bol doplnený o 1GB RAM.

Pri pohľade na kameru, tak tá disponovala rozlíšením 8-megapixelov. Selfie kamera disponovala rozlíšením 2-megapixely. Čo sa týka batérie, tak tá mala kapacitu 1650mAh. Len pre zaujímavosť, zariadenie disponovalo aj technológiou NFC, ktorá dnes patrí medzi žiadané špecifikácie. Nešlo však o lacné zariadenie. Stálo približne 599 USD.

iPhone 4 bol rovnako drahým zariadením

Prejdime k modelu smartfónu iPhone 4, ktorý patril medzi najžiadanejšie zariadenia na trhu. Išlo už o 4. generáciu telefónov iPhone. Predstavený bol koncom roka 2010 pričom v roku 2011 bol predstavený model S. iPhone 4 si v priebehu 24 hodín od predstavenie, objednalo viac ako 600-tisíc zákazníkov. Zariadenie ponúkalo IPS LCD displej, ktorý bol veľký 3,5“ a disponoval rozlíšením 960 x 640 bodov. Išlo tak o jeden z najostrejších displejov na trhu. Poháňaný bol procesorom Apple A4 Cortex-A8 s pracovnou frekvenciou 1.0 GHz v kombinácii s 512MB RAM pamäťou a 8GB/16/32 úložným priestorom. Ďalej disponoval prednou VGA kamerou a zadným snímačom s 5-megapixelmi. Cena základného modelu bola rovnakou ako v prípade smartfónu Galaxy SII, teda 599 USD.

Mali ste niekto jeden zo spomínaných modelov? Dajte nám nižšie vedieť, ako si spomínate na túto „éru“.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close