Zaslúži si umelá inteligencia svoje vlastné práva? Ľudstvo by malo túto dilemu vyriešiť už čoskoro

Už dnes je umelá inteligencia súčasťou našich životov a jej úloha v budúcnosti bude ešte väčšia

Huamnoid sophia
Zdroj: YouTube (Stylist Magazine)

Umelá inteligencia je všade okolo nás a teoretici špekulujú, že v budúcnosti bude hrať v našich životoch oveľa výraznejšiu úlohu. Niektorí odborníci dokonca varujú už teraz pred hrozbami, ktoré by mohol vzostup umelej inteligencie priniesť.

Pokrok sa však zastaviť nedá zastaviť a je bezpečné predpokladať, že za pár rokov budeme mať k dispozícii stroje, ktoré budú mať oveľa viac možností, ako napríklad dnešná Siri. Otázku, ktorú sa snaží zodpovedať aj YouTube kanál Kurzgesagt – In a Nutshell, je, či si stroje budúcnosti zaslúžia mať vlastné práva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes by ste len ťažko hľadali stroj, ktorý by si zaslúžil svoje vlastné práva. Ak by sa ale jeden objavil, ľudstvo nie je na takýto krok pripravené. Filozofia ľudských práv totiž nevie, ako má narábať s prípadom umelej inteligencie. Všetky práva, ktoré dnes poznáme, či už sú to práva ľudí, alebo zvierat, sa točia okolo konceptu vedomia.

Otázka vedomia

Definovať vedomie je ale náročné, nikto totiž nevie s presnosťou povedať, čo to vedomie je. Filozofovia, ale aj odborníci z celého sveta sa nevedia zhodnúť na jednej konkrétnej odpovedi. Niektorí tvrdia, že vedomie je niečo nehmotné, iní tvrdia, že ide o skupenstvo hmoty, podobne ako kvapalina, či plyn. Napriek tomu, že nemáme pevnú definíciu, každý si vie predstaviť, čo je to vedomie, na základe svojich vlastných skúseností.

Niektorí neurológovia veria, že každý, dostatočne pokročilý stroj, dokáže generovať vedomie. Z toho vyplýva, že ak by ste doma mali nesmierne vyspelý toustovač, jedného dňa by mohol nadobudnúť svoje vlastné vedomie. Lenže čo potom? Ľudské práva existujú najmä z jedného dôvodu. My ľudia, ale aj iné živé bytosti, dokážu trpieť a byť si vedomé bolesti. To stroje nedokážu, dokým na to nie sú naprogramované. Keďže stroje necítia bolesť, či radosť, nemôžu mať v tomto smere svoj vlastný názor a preto sa práva zdajú nepodstatné.

Problém nastane, ak naprogramujeme umelú inteligenciu na to, aby dokázala cítiť bolesť. Čo ak sa nám podarí vytvoriť stroj, schopný vytvárať lepšie kópie samého seba? Čo ak sa stroje začnú dožadovať svojich vlastných práv? Hoci máme od tejto budúcnosti ešte ďaleko, ide o morálnu dilemu, ktorú by malo ľudstvo vyriešiť skôr, než sa do podobného projektu pustí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre