Pracovné ponuky
BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Zapnite si v Google Chrome funkciu, ktorá Vás upozorní na to, že Vaše prihlasovacie údaje boli hacknuté

V rámci experimentálnych funkcií v Google Chrome pribudla funkcia, ktorá Vás upozorní na to, ak boli Vaše prihlasovacie údaje prezradené.

Internetové služby sa neustále vyvíjajú a každým dňom pribúdajú nové. Zatiaľ čo 10 rokov dozadu sme reálne používali Facebook, Youtube, Gmial, prípadne Azet, a niekoľko ďalších služieb, ktoré by sme pravdepodobne zrátali na dvoch rukách, tak dnes je situácia úplne iná. V súčasnosti používame aplikácie a internetové služby takmer na všetko. Nakupujeme cez ne, pozeráme seriály alebo filmy, zaznamenávame našu fyzicky aktivitu, ovládame domáce spotrebiče a podobne, tak spolu s rozširovaním týchto služieb, pribúdajú aj prihlasovacie údaje. Mnohí z nás už rezignovali na vymýšľanie nových prihlasovacích údajov, v dôsledku čoho sa vystavujú zvýšenému riziku ich odsudzenia. Dôvodom je, že ak v jednej službe budú Vaše prihlasovacie údaje odcudzené, tak automaticky potenciálny útočník získava prihlasovacie údaje aj do ďalších služieb. A práve preto Vám chceme dať do pozornosti experimentálnu funkciu prehliadača Chrome, ktorá Vás upozorní na prípadné odhalenie Vašich prihlasovacích údajov.

Internet bude bezpečnejším miestom. Google do prehliadača Chrome zavedie nové bezpečnostné funkcie

Čo sú to experimentálne funkcie?

Experimentálne funkcie môžeme charakterizovať ako funkcie vo vývoji, na ktorých spoločnosť Google aktívne pracuje. Dostať sa k ním môžete prostredníctvom cesty chrome://flags/, v rámci ktorých ich nájdete desiatky. Dostupné sú ako na počítači, tak aj v prípade mobilnej verzie aplikácie. Radi by sme Vám dali do pozornosti funkciu „Password Leak Detection“, teda Detekcia prezradených hesiel, ktorá sa medzi experimentálnymi funkciami objavila relatívne nedávno.

Zapnite si funkciu, ktorá Vás upozorní, ak Vaše heslo bolo prezradené

Funkciu aktivujete veľmi jednoducho. Najprv si skontrolujte verziu Vášho prehliadača (funkcia je dostupná od verzie 78). Urobíte tak prostredníctvom Nastavení prehliadača (3 bodky vo vrchnej časti prehliadača >  Nastavenia > O prehliadači Chrome)

Skontrolovanie verzie prehliadaca Chrome_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne si otvorte stránku chrome://flags/. Mali by ste vidieť stránku, ako môžete vidieť nižšie.

experimentalne funkcie Google Chrome_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz si vyhľadajte možnosť „Password Leak Detection“. Následne funkciu nastavte ako „Enabled“ a reštartuje Váš internetový prehliadač.

Google Chrome_detekcia odhalenia hesla
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo, teraz Vás Google Chrome upozorní na to, ak Vaše prihlasovacie údaje boli prezradené.

Pôvodne táto funkcia bola dostupná prostredníctvom  rozšírenia „Rozšírenie Kontrola hesiel“ (nájdete ho nižšie),  Google však zjavne pracuje na tejto funkcii, aby bola v prehliadači vstavanou. Funguje na tom princípe, že ak sa budete prihlasovať do nejakej služby, resp. registrovať sa, a spoločnosti bude Google známa informácia, že Vaše prihlasovacie údaje boli prezradené, tak Vás na to upozorní (Google za týmto účelom prehľadáva špeciálne verejné dostupné databázy).

Passwortcheck-Erweiterung
Passwortcheck-Erweiterung
Developer: google.com
Price: Free

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Bezpečnosť heslo Prihlasovacie údaje

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close