BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Zapnite si na Facebooku funkciu, ktorá sľubuje, že vás ochráni pred návštevou potenciálne nebezpečných a podvodných stránok

Z času na čas na sociálnej sieti Facebook môžeme naraziť na internetové stránky, ktorých cieľom je zneužiť používateľov. Nastavte si funkciu, ktorá vás na tento typ stránok upozorní.

Sociálne siete pre mnohých z nás sú nielen zdrojom informácií, ale aj nástrojom, prostredníctvom ktorého komunikujeme s našimi priateľmi, známymi, či ďalším okolím. Častokrát sa môžeme prostredníctvom sociálnych sietí dopátrať k obsahu, ktorý by sme inak nenašli. Tento fenomén však so sebou prináša aj radu nebezpečenstiev. Napríklad v podobe šírenia falošných správ, či podvodných súťaží. Čo sa týka podvodných súťaží, tak viac menej sa môžeme s nimi stretnúť na pravidelnej báze pričom výnimkou nie je ani náš región, kde sa im náramne darí. Pre podvodníkov je totiž nesmierne jednoduché vytvoriť podvodnú stránku a vymyslieť súťaž, ktorá je neodolateľnou.

Napríklad nedávno sme vás informovali na podvodnú súťaž, kde  používatelia mohli získať vírivku s bazénom. Samozrejme, išlo o falošnú súťaž, ktorej cieľom bolo vylákať od ľudí informácie z platobných kariet. Ale aj napriek tomu, že išlo už na prvý pohľad o „podozrivú“ súťaž, tak ju zdieľalo v priebehu pár dní takmer 2-tisíc ľudí.

Facebook_podvodna sutaz_Vyhraj dnes
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Častokrát tento typ súťaži vás presmeruje na podvodnú internetovú stránku, kde musíte splniť jednoduchú úlohu, aby ste boli zaradený do žrebovania o cenu. V mnohých prípadoch, po zodpovedaní súťažných otázok a žrebovaní, vás systém automaticky vyhodnotí ako víťaza a následne od vás žiada vyplnenie údajov, aby vám mohla byť doručená výhra. Mnohí z nás v návale eufórie z výhry vyplnia všetky údaje, ktoré systém od nás vyžaduje bez toho, aby sme o tom rozmýšľali. Nevedomky tak odovzdáme hackerom informácie, ktoré potrebujú pre zrealizovanie svojho útoku.

Nastavte si na Facebooku upozornenia na podozrivé a podvodné stránky

Facebook preto v nedávnej minulosti pridal na sociálnu sieť zaujímavú funkciu, ktorá aktívne používateľov upozorňuje na podozrivé a podvodné stránky, ktoré chceme otvoriť mimo stránok sociálnej siete. K funkcii sa môžete dostať pomocou cesty tri vodorovné čiary v pravom rohu, následne zvoľte možnosť Nastavenia. V ďalšom kroku sa prerolujte k sekcii Zabezpečenie a otvorte možnosť Zabezpečenie a prihlasovanie. V poslednom kroku zvoľte možnosť Bezpečné prezeranie a aktivujte ju.

Táto funkcia vás následne bude upozorňovať na to, keď budete prostredníctvom Facebooku otvárať podozrivé a podvodné stránky. Samozrejme, treba dodať, že nejde o 100% ochranu pred škodlivými stránkami, ale dopomôže vám veľkú časť tohto typu internetových stránok odfiltrovať. Preto vám odporúčame mať túto funkciu zapnutú.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close