Spravodajstvo

Zamestnanci spoločnosti Google protestujú. Nechcú sa podieľať na projekte pre Pentagon

V útrobách spoločnosti Google je v týchto momentoch naozaj dusno. Spoločnosť je jedným z hlavných subdodávateľov projektu Maven – pilotným programom pre americký Pentagon. Ide o projekt ktorý „extrahuje predmet záujmu z pohybujúcich sa alebo stálych snímok“. Laicky povedané, ide o softvér, ktorého úlohou je rozpoznávanie a extrahovanie objektov zo záberov z dronov v reálnom čase. Pod spojením Ministerstva obrany USA a takouto technológiou si zrejme každý z nás predstaví nový softvér, ktorý onedlho uvidíme použitý vo vojnových operáciách. Podobného scenáru sa obávajú aj samotní zamestnanci Googlu, ktorí začali spisovať petície a odmietajú sa na takomto projekte spolupodieľať.

Zamestnanci zaslali list samotnému riaditeľovi Googlu

Pod petíciu sa podpísalo už viac ako 3100 zamestnancov, ktorí spoločne poslali list samotnému riaditeľovi Googlu – Sundarovi Pichai. V liste sa píše: „Diana Greene (generálna riaditeľka Google Cloud) reagovala a ubezpečila zamestnancov, že technológie nebudú použité pri navádzaní alebo pri lete s dronmi a nebudú použité na aktivovanie zbraní. Zatiaľ čo toto vyhlásenie eliminuje úzku skupinu využití, táto technológia sa stále stavia pre armádu a akonáhle bude dodaná, môže byť ľahko použitá na pomoc pri plnení vojenských úloh. Veríme, že spoločnosť Google by sa nemala angažovať vo vývoji zbraní a akýchkoľvek technológií určených pre boj a preto žiadame, aby bol projekt Maven zrušený a aby spoločnosť Google uviedla a publikovala jasné stanovisko, že sa ani ona, ani jej žiadni dodávatelia, nikdy nevytvoria technológiu určenú pre boj. „

V liste sa ďalej uvádza, že spoločnosť nemôže externalizovať svoje morálne povinnosti pre tretie strany. Práve preto sa v liste odvoláva aj na neoficálne motto „Don’t be Evil“, inými slovami „Nebuďte zlí“. Vďaka tomuto mottu ma presadiť svoji etickú zodpovednosť, ktorú nesie za svojich zákazníkov po celom svete.

Samotné vedenie Googlu už zareagovalo

Vedenie spoločnosti Google na tento list stihlo aj zareagovať. Vo vyhlásení sa píše, že jej práca na projekte Maven je špeciálne zameraná na neútočné účely a že sa aktívne angažuje v spoločnosti a vedie diskusiu o využití strojového učenia na vojenské účely. Za zmienku určite stojí aj fakt, že Pentagon využíva voľne dostupný softvér na rozpoznávanie objektov, ktorý je dostupný pre každého používateľa služby Google Cloud. Podľa Googlu sa táto technológia používa na označovanie obrázkov pre bližšie prezeranie osôb a jej cieľom je zachránenie ľudských životov.

Zdroj: neowin.net

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close