Pracovné ponuky
Spravodajstvo

Zamestnanci Microsoftu sa búria! Microsoft údajne porušuje ľudské práva

Napätie v spoločnosti Microsoft sa stále viac a viac stupňuje. Môže za to novo odhalený kontrakt medzi cloudovým odvetvím Azure a imigračným a colným úradom Spojených štátov amerických (ICE). Kontrakt sa viaže na poskytovanie služieb ako rozpoznávanie tváre alebo umelú inteligenciu, no má to jeden háčik. Imigračný úrad USA tieto technológie využíva pri rozdeľovaní detí od rodín, ktoré žiadajú o azyl. Oddeľovanie detí od vlastných rodín by v modernom svete nemalo existovať a bohužiaľ, z Microsoftu sa tým pádom stáva spolupáchateľ pri porušovaní ľudských práv.

Porušovanie ľudských práv rozhorčilo zamestnancov

S krokmi ICE nesúhlasí ani samotná spoločnosť Microsoft, no bežných zamestnancov toto zistenie rozhorčilo oveľa viac ako jej vedenie. V útrobách Microsoftu to pár dní naozaj vrelo, no najväčší „výbuch“ prišiel behom utorka 19.6. 2018. Rozhorčení zamestnanci spoločnosti Microsoft napísali list riaditeľovi Satya Naddelovi, v ktorom žiadali odstúpenie od zmluvy s imigračným úradom USA. Ak sa tak v blízkej dobe nestane, zamestnanci sú presvedčení podať hromadnú výpoveď.

List pre Satya Nadellu od zamestnancov

„Veríme, že spoločnosť Microsoft prijme etický postoj a uprednostní deti a ich rodiny pred ziskom, „ píše sa v liste, ktorý podpísali zamestnanci Microsoftu. „Požadujeme, aby spoločnosť Microsoft zrušila svoje zmluvy s ICE a s ostatnými klientmi, ktorí priamo takéto postupy priamo ICE umožňujú vykonávať. Ako ľudia, ktorí vytvárajú technológie z ktorých profitujete, odmietame byť spoluvinníkmi. Sme súčasťou rastúceho hnutia, ktoré sa skladá z mnohých ľudí v rôznych odvetviach, ktorí si uvedomujú vážnu zodpovednosť za to, že vytvárajú silnú technológiu, no zároveň musia zabezpečiť, aby nebola použitá pre zlé účely. „

Vyhlásenie spoločnosti Microsoft

Aj keď Microsoft ešte nepodal žiadne oficiálne stanovisko, pre portál Gizmodo uviedla, že je zdesená činnosťami ICE a že naliehalo vyzýva vládu, aby zmenila svoju politiku a aby kongres prijal právne predpisy, ktoré zabezpečia, že deti už viac nebudú oddeľované od svojich rodín. V neoficiálnom vyhlásení ale chýbajú hneď viaceré informácie. To, aké konkrétne služby Microsoft naozaj ICE poskytoval a fakt, či bude Microsoft naďalej ICE svoje služby poskytovať, alebo sa jedná len o náhodný výkrik do éteru.

Porušovanie ľudských práv v takomto rozsahu a v spojení s Microsoftom je správou, ktorá zrejme zarazí každého čitateľa. Podobne zarazila aj nás a dúfame, že spoločnosť Microsoft v blízkej dobe podá oficiálne stanovisko v ktorom dôkladne popíše služby, ktoré ICE poskytovala a následné úkony, ktoré chce proti zmluve s ICE urobiť.

Zdroj: gizmodo.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close