Základy fotografie: Expozičný trojuholník a základné parametre zrkadlovky

Zoznámte sa s nastaveniami, ktoré vám pomôžu k tvorbe profesionálnych fotografií

fotoaparaty olympus
Zdroj: Pixabay.com (Anrita1705)

Zhotoviť peknú fotografiu je oveľa viac, než len namieriť a párkrát a stlačiť gombík. Zistí to každý, kto dostane do ruky svoju prvú zrkadlovku, aj keď to nemusí byť vždy tento prípad. Možno ste sa niekedy hrabali v nastaveniach foťáku na vašom smartfóne a všimli si veľa neznámych údajov. V týchto návodoch vám bližšie popíšeme jednotlivé funkcie DSLR fotoaparátu.

DSLR (Pozn. redakcie: Digital Single Lens Reflex) je druh fotoaparátu, ktorý sa v hovorovej reči označuje aj ako zrkadlovka. Na trhu je veľa modelov v  rôznych cenových kategóriách. Začiatočníkom postačí na začiatok automatický režim, ak sa však chcete naučiť robiť profesionálne fotografie, čítajte ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Expozičný trojuholník

Expozičný trojuholník je alfou a omegou fotografie. Ide o tri základné nastavenia, ktoré musíte správne nastaviť na to, aby bola vaša fotografia dobre exponovaná. Správne exponovaná fotografia nie je ani tmavá, ani príliš presvetlená. Troma základnými nastaveniami sú: Clona, rýchlosť závierky a ISO.

fotografia
Nastavenia clony, závierky a ISO. Zdroj: via Ephoto.sk

Clona

Clona je otvor v objektíve, ktorý kontroluje koľko svetla vstúpi do fotoaparátu. Určuje sa podľa clonového čísla, f. Čím menšie je clonové číslo, tým väčší je otvor, cez ktorý môže svetlo prenikať do útrob fotoaparátu, čiže keď máte clonu nastavenú na f/1.8, do fotoaparátu prenikne viac svetla ako keď si ho nastavíte na f/2.8.

závierka
Clona. Zdroj: Wikipedia

Clona sa využíva na vytvorenie jedného zo základných efektov fotografie, hĺbky ostrosti. Čím menšie clonové číslo, tým viac rozmazané bude pozadie.

Rýchlosť závierky

Aby sa vytvorila fotografia, svetlo musí dopadnúť na senzor. Zrkadlovka má zabudovanú závierku, ktorá bráni svetlu, aby sa dostalo na senzor. Po stlačení spúšte sa závierka na krátky čas otvorí a dovolí svetlu dopadnúť na senzor. Doba, počas ktorej je senzor odhalený svetlu sa nazýva rýchlosť uzávierky.

Väčšinou sa meria v sekundách a v zlomkoch sekundy. Ak si nastavíte rýchlosť závierky na 1/100, znamená to, že senzor bude odhalený po dobu stotiny sekundy. Nastavenie na 1/2 znamená, že sa senzor odhalí na pol sekundy.

Kratšia rýchlosť závierky zachytí scénu ostrejšie a zároveň vám umožňuje držať fotoaparát v rukách. Pomalá rýchlosť závierky fotografiu rozjasní, avšak vzniká pri nej rozmazanie pohybu.  Pri dlhej dobe závierky (pozn. redakcie: sekunda a viac) sa odporúča mať fotoaparát na statíve.

ISO

ISO znamená citlivosť senzora na svetlo. Nižšia hodnota ISO znamená, že je senzor menej citlivý na svetlo a potrebuje buď viac svetla (pozn. redakcie: Nastavenie clony), alebo dlhší čas závierky (pozn. redakcie: rýchlosť závierky). Väčšie hodnoty ISO spravia senzor citlivejším na svetlo, čo vám umožní fotiť aj v tmavšom prostredí. Zároveň si treba dať pozor na to, že čím vyššia je hodnota ISO, tým viac zrnenia sa objaví na výslednej fotografii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre