Základy fotografie: Ako sa robí fotografia extrémne malých objektov?

Čo je to Makrofotografia?

honor 9x pro fotoaparat
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Ak sa rozhodnete venovať sa fotografovaniu, takmer určite sa raz stretnete s pojmom „makrofotografia.“ V dnešnej dobe je to pomerne populárny štýl fotografovania.

Makrofotografia znamená fotografiu niečoho malého, obyčajne ide o extrémny detail. Príkladom môžu byť fotografie hmyzu, na ktorých môžete vidieť rôzne detaily, napríklad oči, či chĺpky, ktoré voľným okom neuvidíte. Často sa fotografujú aj kvety, oči, vodné kvapky a iné drobné objekty. Téme sa venuje portál Android Authority.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
makrofotografia
Zdroj: Wikipedia

V posledných rokoch sa pravidlá trochu zvoľnili, avšak fotografia sa považuje za makro, ak je fotografovaný objekt v mierke 1:1 (pozn. redakcie: alebo väčšej) k senzoru fotoaparátu. Mierka 1:1 je dosiahnutá v prípade, že centimetrový objekt pokryje centimetrovú oblasť na senzore.

Ak sa chcete venovať makrofotografii, potrebujete na to správny objektív. Ideálne sú objektívy s čo najväčšou ohniskovou vzdialenosťou. Objektív s ohniskom 200mm dokáže objekt lepšie priblížiť a umožní vám stáť o trochu ďalej. To sa hodí najmä v prípade, že fotíte drobný hmyz.

Ako na to?

Na odfotenie kvalitnej makrofotografie je dôležitým faktorom clona. Tá pridáva hĺbku ostrosti. Väčšie clonové číslo znamená, že pozadie nebude tak rozmazané, ako keď je clonové číslo nižšie. V prípade ak sa fotí hmyz, nastavenie clony na f/2.8 môže rozmazať telo chrobáka. To samozrejme nevadí, ak sa chcete zamerať len na jeho oči. Ak si však nastavíte clonu na f/16, alebo vyššie, celá fotografia bude ostrá.

Keďže pracujeme s clonou, ďalšou dôležitou časťou je dostatok svetla. Vo fotografii sa musí niečo obetovať, aby ste niečo získali. Zatvorením clony zabránime prístupu svetla, čo môžeme kompenzovať vyšším nastavením ISO, ale to vytvára šum. Dá sa použiť aj dlhší čas závierky, avšak to by mohlo rozmazať fotografiu. Ak sa nedá fotiť s prírodným svetlom, dá sa použiť umelé, či už baterka na mobile alebo špeciálne svetlá.

Ostrenie na extrémne malú vzdialenosť býva problém, pretože aj tie najmenšie rozdiely vám môžu rozostriť fotografiu. Odporúča sa preto používať statív, ktorý dokáže váš fotoaparát stabilizovať. Ďalšou pomocou je aj diaľková spúšť, či nastavenie časovača.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre