Spravodajstvo

Zakladateľ Wikipedie spúšťa sociálnu sieť bez algoritmov, ktoré by ovplyvňovali zobrazovaný obsah. Chce konkurovať Facebooku, Twitteru a ďalším

Zakladateľ Wikipedia spustil sociálnu sieť WT:Social, ktorá Vám nebude zobrazovať obsah na základe algoritmov, ale chronologicky.

Sociálne siete ako Facebook, Twitter, Youtube, Instagram a  ďalšie majú jednu spoločnú vec, algoritmy, ktorých cieľom je, aby používateľ na ich stránkach zostal čo najdlhšie. Zakladateľ Wikipedie preto vytvára sociálnu sieť bez tohto typu algoritmov.

Prečo?

Nie tak dávno sme Vám priniesli článok, v  ktorom sme popisovali nový algoritmus vyvíjaný pre servery Youtube, ktorého cieľom je zaujať ľudí čo najviac, aby na konci dňa zotrvali na stránke čo najdlhšie. Tento typ algoritmu je dnes v  podstate súčasťou všetkých sociálnych sietí ako aj väčších médií. Spolu s pokrokom v technológii je však stále viac a viac zdokonaľovaný. Na tento typ softwaru sa dá pozerať z dvoch uhľov pohľadu, jeden je ten, že takto dostávame obsah, ktorý chceme vidieť. Druhý pohľad zas hovorí o vytváraní závislostí na takto „servírovanom“ obsahu stránok. Práve s druhým názorom sa stotožňuje zakladateľ Wikipedia, Jimmy Wales.

„Namiesto toho, aby sme optimalizovali náš algoritmus, aby vo Vás vytváral závislosť a aby Vás neustále nútil niekde klikať, tak zarobíme peniaze iba vtedy, ak sa nás dobrovoľne rozhodnete podporiť. To znamená, že naším cieľom nie sú kliknutia, ale v skutočnosti byť užitočným pre Váš život…“ píše Wales na wikitribune.com.

WT:social

WT:social vo svojej podstate funguje na veľmi podobnom princípe ako Facebook. Máte tam svoju nástenku kde vidíte obsah zdieľaný používateľmi či prevádzkovateľmi webových stránok, avšak s  jedným rozdielom. Obsah, ktorý vidíte nie je optimalizovaný na základe žiadnych algoritmov či  interakcií. Inými slovami, keď vytvoríte obsah na sociálnej sieti Facebook, tak ten vidí len mala skupina ľudí. Ak títo ľudia spravia nejaké interakcie, tak obsah uvidí zas ďalšia skupina ľudí, a takto to pokračuje. Na WT.social uvidíte obsah chronologicky usporiadaný tak, ako bol publikovaný.

WT social - nova socialna siet zalozena zakladatelom wikipedie
Zdroj: Vosveteit.sk

V  súčasností má táto sociálna sieť pár týždňov od svojho spustenie približne 50-tisíc používateľov. Ambície Walesa sú samozrejme väčšie. Podarí sa však s týmto novým typom sociálnej sieti zakladateľovi Wikipedia uspieť? Dnes vieme povedať len to, že to bude mať ťažké. Sociálnu sieť sa nepodarilo rozbehnúť ani iným celosvetovým hráčom, nad ktorými vyčnieva spoločnosť Google. V každom prípade, prístup tejto sociálnej siete je založený na úplne iných hodnotách, ako je to v prípade konkurencie, vďaka ktorým môže zaujať mnohých. Čo si o tom myslíte Vy?

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close