Zahraničím lomcuje nový WhatsApp podvod. Je len otázka času, kým bude aj u nás, ak už nie je! Na toto si dajte pozor!

WhatsAppom sa šíri nový podvod. Kybernetickí kriminálnici sa snažia využiť chvíľkovú nepozornosť nič netušiacich ľudí.

spehovanie whatsapp
Zdroj: WhatsApp, Vosveteit, pngping

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové cesty, ako získať výhodu na úkor nič netušiacich obetí. Len nedávno sme vás informovali o novom type phishingu, pri ktorom útočníci využívajú metódu „Browser In The Browser (BITB)“. Ide o metódu útoku, ktorá síce nie je novinkou, ale až v týchto mesiacoch sa stala masovo rozšírenou. Útok spočíva v tom, že pri prihlasovaní sa do rôznych služieb, či verifikácií platieb a podobne, hacker zobrazí používateľovi podvodné okno. Toto okno je pritom na prvý pohľad nerozoznateľné od regulárneho okna, ktoré by sa používateľovi inak zobrazilo. Tento typ útoku je obzvlášť častým, ak sa pripájate k verejným Wi-Fi sieťam, či navštevujete nezabezpečené stránky. A to z dôvodu, že hacker je v tomto prípade schopný využiť techniku man-in-the-middle, kedy dokáže odchytiť komunikáciu medzi vami a službou na internete a vstúpiť do nej.

Najnovšie spravodajský portál wabetainfo.com upozorňuje na ďalší rozmáhajúci sa phishing, ktorý lomcuje viacerými krajinami sveta. O čo ale ide?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový podvod na WhatsAppe lomcuje viacerými krajinami sveta

Nový podvod, na ktorý poukazuje portál wabetainfo.com má pomerne jednoduchý priebeh. Útočníci sa v tomto prípade spoliehajú najmä na nepozornosť a dôverčivosť používateľov. Určite sa vám už stalo, že vás kontaktovala neznáma osoba. Ide o funkciu, ktorá je v službe dobre schovanou. A práve túto funkciu zneužívajú podvodníci, ktorí prostredníctvom série dobre premyslených otázok a nátlaku na používateľov, sa snažia získať rôzne citlivé údaje vrátane informácií z bankových kariet, či overovacie kódy.

Útočníci za týmto účelom, aby vyzerali dôveryhodne, využívajú nielen logo WhatsAppu, ale aj ikonu overeného profilu, ktorú zobrazujú v náhľade profilového obrázku. Pre mnohých ikona overeného profilu môže evokovať, že ide skutočne o oficiálnu podporu WhatsAppu. Opak je však pravdou. Ikona overeného profilu, ak ide o  overený profil firmy, sa nezobrazuje v profilovom obrázku, ale vedľa mena, upozorňuje portál.

„Keď četujete s overeným kontaktom, vedľa mena kontaktu na obrazovke konverzácie a na stránke informácií o čete sa nachádza overený odznak. Ak vidíte overený odznak umiestnený na inom mieste, napríklad na profilovej fotke, znamená to, že kontakt predstiera, že je overený, no snaží sa vás oklamať.“ vysvetľuje wabetainfo.com.

podvodny whatsapp ucet vs overeny profil
Zdroj: wabetainfo.com

Majte preto na pamäti, že WhatsApp, ale iné regulárne služby, nebudú od vás nikdy požadovať žiadne citlivé údaje prostredníctvom četu, či telefonicky. V prípade, ak niekto od vás žiada citlivé údaje, tak ide pravdepodobne o podvod.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre