SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Záhadu galaktických „trojičiek“ vyriešili až po 8 rokoch: Ako vznikli?

Ako je možné, že vedci objavili tri identické galaxie?

Astronómovia nedokázali vyriešiť záhadu „trojičiek“ – troch na vlas rovnakých galaxií, ktoré sa nachádzali na samom okraji vesmíru. Objavil ich v roku 2013 astronóm Timothy Hamilton, počas analýzy dát z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Spočiatku Hamilton objavil len dve galaxie, píše portál Live Science. Zaujalo ho, že mali rovnaký tvar a keď sa na ne pozrel bližšie, zistil že sú naozaj identické. Keď pozoroval aj tretiu, došlo mu, na čo sa vlastne pozerá. Trojičky boli výsledkom javu, ktorý sa volá gravitačná šošovka. Ak svetlo z určitého objektu prejde popri objekte s veľkou gravitačnou silou, jeho dráha sa ohne. Následkom toho vzniká zväčšený, alebo pokrivený obraz objektu v pozadí.

Záhadou ale ostávalo, čo gravitačnú šošovku vlastne vytvorilo.

„Keď som galaxie objavil, ostal som v šoku. Najprv som si myslel, že ide o dve rôzne galaxie, ktoré sa medzi sebou nejak ovplyvňujú. Nesedelo mi to úplne dokonale, no nevedel som, čo iné si myslieť,“ vysvetľuje Hamilton.

Čo vytvorilo klony galaxie?

Po ôsmich rokoch od objavenia trojičiek konečne prišli na uspokojivé vysvetlenie. Gravitačná šošovka, ktorá vytvorila tri obrazy vzdialenej galaxie, je tvorená obrovským zhlukom temnej hmoty. Ten svojou gravitačnou silou ohol dráhu svetla galaxie, ktorá sa nachádzala za temnou hmotou.  Táto záhadná látka je ďalšou nevyriešenou kozmickou záhadou. Temná hmota je neviditeľná látka, ktorá ovplyvňuje objekty okolo seba.

Momentálne nemajú vedci najmenšiu predstavu o tom, čo by mohla byť temná hmota zač. Vedia ale, že existuje, podľa toho, ako sa správajú objekty okolo nej. Vedci dokonca teoretizujú, že temná hmota môže držať galaxie pokope.

Teória o gravitačnej šošovke pochádza z Einsteinovej teórie relativity. Podľa neho nie je gravitácia neznámou silou, ktorá ťahá objekty k sebe, ale naše chápanie toho, ako sa časopriestor ohýba v prítomnosti hmoty a energie. Zakrivený časopriestor zároveň diktuje hmote a energii, ako sa majú pohybovať.

V prípade trojičiek svetlo vychádzalo z neznámej galaxie a narazilo na obrovskú kopu neviditeľnej temnej hmoty. Tá svojim zakrivením časopriestoru spôsobila, že svetlo necestovalo po priamke, ale po oblúku a vyšlo na troch rôznych miestach. Tým pádom vznikli tri perfektné kópie jednej galaxie.

Vedci sa pokúsili lepšie pochopiť „trojicu“ galaxií, na ktorú sa pozerali. Simulácie ukázali, že aby mohlo vzniknúť to, na čo sa pozerali, temná hmota by musela byť hladko rozložená naprieč zoskupením viacerých galaxií. Vďaka tomu sa im podarilo získať viac informácii o tom, ako sa temná hmota rozkladá naprieč našim vesmírom.

Vedci vedia, že aj temná hmota musí byť určitou formou hmoty. Keďže ale nedokážu popísať, z akej častice sa skladá, nedokážu popísať ani jej správanie. Jediné informácie, ktoré sú o temnej hmote známe sú tie, že musí mať svoju hmotnosť a môže byť ovplyvnená gravitáciou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close