SpravodajstvoVeda a výskum

Záhadný patent Microsoftu môže naznačovať nepeknú budúcnosť

Minulý týždeň si spoločnosť prihlásila patent, ktorý hovorí o digitálnom asistentovi, modelovanom podľa skutočnej osoby

Portál inputmag.com získal informácie o niekoľkých technologických patentoch. Tie nám dávajú lepší obraz o tom, čo nás môže v budúcnosti čakať. Tieto patenty hovoria o dlhšej životnosti batérií pre hodinky Apple Watch, alebo o personalizovaných správach od Googlu. Prekvapila však spoločnosť Microsoft, ktorá si dala patentovať niečo naozaj zvláštne.

Patent Microsoftu hovorí o chatbotoch (pozn. redakcie: konverzačných robotoch, ktorý dokážu s vami komunikovať) ktorý by dokázali napodobniť akúkoľvek osobu, ak budú mať k dispozícii dostatok osobných dát. O patent bolo požiadané Microsoftom minulý týždeň a jeho presné znenie je: Creating a Conversational Chatbot of a Specific Person. V preklade to znamená vytvorenie konverzačného bota špecifickej osoby.

Znepokojivá budúcnosť

Na prvý pohľad môže ísť o nevinnú záležitosť a z veľkej časti by to tak aj malo byť, len do určitého bodu, upozorňuje inputmag.

„V aspektoch, sociálne dáta (fotografie, hlasové dáta, príspevky na sociálnych sieťach, elektronické správy, či listy) týkajúce sa určitej osoby môžu byť sprístupnené. Tieto dáta sa využijú na vytvorenie, alebo úpravu špeciálneho indexu, ktorý poslúži vytvoriť osobnosť tejto špecifickej osoby,“ píše sa v abstrakte patentu.

Znie to, akoby sa Microsoft pokúšal zlepšiť digitálnych asistentov, akými sú napríklad Alexa, Siri, alebo digitálny asistent Microsoftu, Cortana. Ak sa Microsoft pokúša o simulovanie určitej, konkrétnej osoby, ich patent môže vyvolávať dôvody na znepokojenie. Bude možné, aby mal asistent hlas zosnulého člena vašej rodiny?

Samozrejme že takýto nápad vzbudzuje obavy aj z hľadiska kyberbezpečnosti. Existoval by spôsob ako zneužiť digitálneho asistenta, ktorý dokáže hovoriť správy vašim hlasom. Všetko závisí od toho, ako sa Microsoft rozhodne patent implementovať, no portál inputmag tvrdí, že takýto vynález by mohol začať novú éru kyberpodvodov. 

Aj keď je nepravdepodobné, že by sa Microsoft vybral touto cestou, ich kontroverzný patent vyvoláva otázky ohľadom ľudských práv po smrti. Zároveň sa objavuje otázka, komu bude patriť digitálna osobnosť, ktorú ste vytvorili podľa seba? Je možné, že by si na ňu Microsoft nárokoval práva? Každopádne je otázne, či sa tento záhadný patent Microsoftu dostane reálne aj do fázy výroby a ak áno, za koľko rokov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close