SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Záhadný lunárny efekt: Útočia žraloky na ľudí častejšie, keď je Mesiac v splne?

Nová štúdia prináša zvláštny problém, ktorý vysvitol z 50 rokov záznamov o útokoch žralokov.

Nielen v rozprávkach sa zvyknú diať zvláštne veci keď nastane spln Mesiaca. Aj u nás na Zemi si vedci všimli zvláštne správanie ustríc, korálov, planktónu, morských vtákov, alebo levov, píše portál Science Alert.

Niektoré živočíchy reagujú na viac mesačného svetla, zatiaľ čo iné na prílivy a odlivy. Niektoré správania ale nemajú jasné vysvetlenie. Napríklad správanie žralokov, ktoré počas splnu napádajú ľudí viac než zvyčajne. K tomuto záveru vedci dospeli po viac ako 50 rokoch pozorovaní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Problém nie je viac svetla v noci. Väčšina útokov žralokov totiž nastáva počas dňa. Čo je príčinou tohto správania? To zatiaľ nedokážeme povedať,“ vysvetľuje ekológ Steve Midway, z Louisiana State University.

Je možné, že ide o chybu v dátach a v skutočnosti neexistuje žiadne častejšie útočenie žralokov počas splnu. Na druhú stranu ale môže byť ich správanie priradené záhadnému Lunárnemu efektu. Ide o vedecky nedokázané prepojenie fáz mesiaca a zvieracej, či rastlinnej aktivity na Zemi. Lunárny efekt sa spočiatku môže zdať ako niečo nadprirodzené, čo vo vede nemá svoje miesto, no odborníci majú dôvod, prečo prisudzujú Mesiacu silu ovplyvniť správanie života na našej planéte.

Mesiac a jeho gravitačný vplyv môže ovplyvniť spôsob, akým zvieratá spia, alebo sa pohybujú. Existuje množstvo dôkazov, ktoré to potvrdzujú, no vedcom stále uniká vysvetlenie, prečo sa takéto niečo vôbec deje.

Môžeme za to my?

Najväčšou skupinou, ktorú ovplyvňujú mesačné cykly sú morské živočíchy. Už v minulosti vedci dokázali, že ich pohyb a kŕmenie súvisí s lunárnym cyklom. Žraloky sa tiež prirodzene rátajú medzi morské živočíchy. Medzi najčastejšie skupiny ľudí, ktoré trpia útokmi žralokov sú surferi. Štatisticky je dokázané, že najlepšie podmienky pre surfovanie sú práve v období, kedy má nastať spln Mesiaca.

Existuje preto reálna možnosť, že je to práve naše správanie, ktoré dráždi tieto morské živočíchy, čo by mohlo vysvetliť ich častejšie útoky. Autori novej štúdie avšak upozorňujú na to, že ich práca je prvou, ktorá sa zamerala na analýzu žraločích útokov a prepojila ich s fázami nášho Mesiaca. To znamená, že nech sú výsledky akékoľvek, na potvrdenie alebo vyvrátenie ich tvrdení treba ďalšie vedecké práce.

Zároveň treba podotknúť, že útoky žralokov sú relatívne vzácne, či už je spln Mesiaca alebo nie. Žraloky nezvyknú loviť ľudí pre potravu, avšak niekedy si nás môžu pomýliť s korisťou. Sedia na vrchole morského potravinového reťazca, no úbytok života v moriach a oceánoch ich tlačí k obývaným oblastiam.

Ak obľubujete dovolenky pri mori, nemusíte sa báť, ani sledovať fázu Mesiaca. Je dokázané, že žraloky častejšie preplávali okolo ľudí pokojne, než na nich zaútočili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close