SpravodajstvoVeda a výskum

Záhada na Marse: Vedci objavili stopy ľadových prúdov, ktoré môžu „tiecť“ tesne pod povrchom planéty

Nová štúdia sa zameriava na región Arcadia Planitia, kde pravdepodobne ľad tečie aj napriek nedostatočnému sklonu povrchu.

Jedno z možných pristávacích miest na Marse, s názvom Arcadia Planitia, môže byť zaterasené zvláštnym druhom ľadovcov, píše portál Livescience.

Podľa novej štúdie sa región veľmi podobá na ľadové prúdy vo vnútri kontinentálnych ľadovcov na Antarktíde. Ak by sa štúdia potvrdila a naozaj by na povrchu červenej planéty takéto regióny existovali, vedci by mohli budúce vedecké misie nasmerovať práve k nim. Už teraz o región prejavila záujem americká vesmírna agentúra, NASA, ale aj súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX.

„Pozdĺž nízkych kopcov sa nachádzajú zástery z trosiek, ktoré sú pre svoj tvar známe ako laločnaté prvky, ktoré vyzerajú ako odtok ľadovcov pokrytých tenkou vrstvou hornín.“ píše portál Livescience.

Ide o široký, takmer rovný priestor, ktorý by bol ideálnou pristávacou plochou. Ak pod povrchom existuje ľad, ktorý sa nenachádza príliš hlboko, mohlo by ísť o zdroj vody pre budúcich astronautov. Zároveň ide o trochu zvláštnu oblasť. Vedci našli stopy prúdov a to na plochom povrchu.

„Existuje množstvo dôkazov, ukazujúcich na to, že ide o oblasť, bohatú na ľad, no je zvláštne, že sme nenašli v okolí žiadny kopec. Tieto prúdy existujú na rovnom povrchu,“

Záhadná oblasť

Arcadia Planitia je región, ktorý za posledné 3-miliardy rokov zahladili lávové prúdy. Oproti ostatným regiónom planéty sa v tejto oblasti nenachádza až toľko kráterov. Pozorovania z obežnej dráhy naznačujú, že ide o oblasť, bohatú na vodík. Voda je tvorená z molekúl vodíka a kyslíku, čiže podľa vedcov je možné, aby sa pod povrchom nachádzal ľad.

O prítomnosti ľadu sa vedci dohadujú už niekoľko desaťročí. Na planéte môžeme nájsť regióny, ktoré akoby boli tvarované ľadom. Príkladom je región, ktorý vyzerá ako odtok ľadovcov, pokrytý tenkou vrstvou horniny. Ľadové prúdy, ktoré boli objavené v regióne Arcadia Planitia naznačujú pohyb ľadu, no pritom nie je povrch dostatočne naklonený na to, aby sa ľad mohol dať do pohybu.

NASA_Mars_pohyb ladov pod povrchom
Zdroj: NASA/JPL/Arizona State University

Autori štúdie si všimli, že objav na Marse sa podobá na ľadové prúdy, ktoré sa nachádzajú v útrobách kontinentálnych ľadovcov u nás na Zemi, na Antarktíde. Ide o jav, ktorý vedci úplne nechápu ani v podmienkach našej planéty a nie to ešte na Marse. Ľadové prúdy na Antarktíde ale poukazujú na to, ako by mohol ľad tiecť aj na relatívne rovnom povrchu. 

Či to bude platiť aj v prípade Marsu je otázne, pretože u nás na Zemi potrebuje ľad aspoň tenkú vrstvu vody, ktorá by mu pomáhala v pohybe. Vedci zatiaľ nevedia povedať, či sa takáto voda nachádza aj na červenej planéte. Vedci druhým dychom dodávajú, že hoci nepoznajú všetky podrobnosti a to ani v našich podmienkach o tomto úkaze, tak na Marse mohli potenciálne prebehnúť iné zložitejšie ľadovcové procesy, ktoré nám nie sú zatiaľ 100%-známymi. Preto navrhujú, že ďalším krokom, ktorý by mal nasledovať, je podľa nich podrobnejšie preskúmanie terénu, ktorý nebol doposiaľ študovaný podrobnejšie s výnimkou skúmania z orbitu planéty.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close